RSS
13.11.2007 | Aktualności | Rząd (2005-2007) | źródło: PAP

Szczygło: o ewentualnej winie czy niewinności żołnierzy zdecyduje sąd

O niewinności czy ewentualnej winie żołnierzy rozstrzygnie sprawiedliwy proces sądowy - powiedział Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło odnosząc się do zatrzymania siedmiu żołnierzy z polskiego kontyngentu w Afganistanie w związku z akcją z sierpnia tego roku, w której zginęło kilkoro cywilów.

Zaznaczył równocześnie, że to zdarzenie nie powinno rzutować negatywnie na ocenę służby polskich żołnierzy w Afganistanie. Dodał, że pełnią oni misję w trudnych warunkach wojennych, z narażeniem życia.

„Nie możemy dopuścić do tego, by dochodziło do patologii; Polacy pojechali do tego Afganistanu by nieść pomoc mieszkającym ludziom” powiedział Szczygło.

Do zajścia doszło dwa dni po śmierci pierwszego polskiego żołnierza w Afganistanie, 16 sierpnia około godziny 8:15 czasu polskiego, 28 km na północ od Wazi Khwa. Polscy żołnierze ścigając zamachowców otworzyli do nich ogień, przy czym doszło do ofiar wśród ludności cywilnej; mówiono o kilku zabitych i rannych. Według MON, zatrzymanie żołnierzy, którym w środę prokuratura wojskowa ma przedstawić nieujawnione na razie zarzuty, nastąpiło „z uwagi na stwierdzone naruszenie przez nich norm prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencji Haskiej i Genewskiej ratyfikowanych przez RP”.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Prawo i Sprawiedliwość nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Komentarze (2):

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9