RSS
13.11.2007 | Aktualności | Rząd (2005-2007) | źródło: PAP

Rząd przyjął projekt ustawy o modernizacji służby więziennej

Wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy oraz unowocześnienie wyposażenia służby więziennej zakłada projekt ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji służby więziennej w latach 2008–2010”, który przyjął we wtorek rząd. Przewidywane w programie nakłady z budżetu dla służby więziennej mają sięgnąć 965 mln zł.

„Planowane zmiany są konieczne i czas najwyższy, aby zostały wprowadzone. Liczę, że proces legislacyjny nie będzie długotrwały i ustawa szybko zacznie obowiązywać” - powiedziała PAP rzeczniczka służby więziennej, Luiza Sałapa.

Według założeń projektu, zarobki funkcjonariuszy mają wzrosnąć do 2010 roku przeciętne o ponad 24 proc., czyli o 791 zł. Przewidziano także wymianę 304 wyeksploatowanych pojazdów m.in.: więźniarek, wozów sanitarnych, mikrobusów i autobusów do przewozu grup interwencyjnych.

Według rządowych planów służba więzienna ma zostać powiększona o dodatkowe dwa tysiące funkcjonariuszy. Ma zastać również zakupione nowoczesne uzbrojenie i sprzęt: kamizelki udaroodporne, rękawice ochronne i ochraniacze na wrażliwe części ciała.

Służba więzienna ma zostać wyposażona w nowoczesny sprzęt informatyczny oraz urządzenia zabezpieczające - 36 rentgenowskich urządzeń do kontroli bagażu i 40 bramek do wykrywania metalu. Program przewiduje również wprowadzenie ogólnopolskiego systemu identyfikacji osób na podstawie linii papilarnych i tęczówki oka, który będzie zintegrowany z policyjną bazą danych.

Projekt ustawy przewiduje także modernizację więziennych zakładów medycznych, czyli zakup nowszego sprzętu medycznego i kontrakty dla lekarzy i pielęgniarek na świadczenie usług medycznych dla więźniów.

Obecnie służba więzienna liczy 25 tys. funkcjonariuszy.

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu