RSS
14.11.2007 | Aktualności | Rząd (2005-2007) | źródło: PAP

Szczygło: gen. Gągorowi mogły zaszkodzić toczące się spory

Toczące się w kraju spory wokół wojska, szczególnie naszego zaangażowania na misjach zagranicznych, mogły przyczynić się do wyboru na nowego szefa Komitetu Wojskowego NATO Włocha, a nie Polaka - ocenił w rozmowie z PAP szef MON Aleksander Szczygło.

Nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO został włoski admirał Giampaolo Di Paola. Jego kontrkandydatami byli: szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor oraz Hiszpan Felix Sanz Roldan.

„Zastanowiłbym się nad tym, czy kwestionowanie dotychczasowej aktywności wojskowej Polski, szczególnie na misjach, opowiadanie o wycofaniu wojsk z Iraku, o zmianie charakteru misji w Afganistanie, która ma decydować o przyszłości NATO, nie miało wpływu na wynik głosowania” - powiedział minister.

„Umniejszanie znaczenia polskiej polityki bezpieczeństwa na pewno nie wpływa pozytywnie na to, by traktować Polskę jako kraj, z którym należy się liczyć. Opowiadanie o tym, że będziemy bardziej unijni niż amerykańscy, także mogło tworzyć atmosferę pewnej niepewności. To ostrzeżenie dla wszystkich, którzy traktują tę sferę jako element rozgrywek politycznych” - dodał szef MON.

Podkreślił, że nie rozpatruje przegranej szefa Sztabu, który jest świetnie przygotowany do pełnienia takiej funkcji, jako osobistej porażki generała.

Szef MON wskazał, że gen. Gągor przegrał nieznacznie. „Podjęliśmy wysiłki, by pokazać, że kandydatura Gągora jako przedstawiciela nowych państw w NATO byłaby kandydaturą łączącą dwa obszary Paktu Północnoatlantyckiego - stary i nowy” - dodał.

Według źródeł w Sojuszu, o zwycięstwie włoskiego admirała zadecydowało poparcie udzielone przez Stany Zjednoczone. Wcześniej nieoficjalnie źródła w NATO twierdziły, że rząd amerykański popiera gen. Gągora.

„Głosowanie było tajne, trudno spekulować o tym jak głosowały poszczególne kraje” - powiedział Szczygło.

Komitet Wojskowy NATO to naczelny organ wojskowy organizacji. Kieruje pracą dowództw regionalnych Sojuszu. W jego skład wchodzą szefowie sztabów generalnych państw członkowskich. Obecnie na czele Komitetu Wojskowego NATO stoi kanadyjski generał Ray Henault.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Prawo i Sprawiedliwość nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Komentarze (1):

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9