RSS
14.11.2007 | Aktualności | Rząd (2005-2007) | źródło: PAP

Resort zdrowia odwoła się od decyzji UZP dotyczącej śmigłowców

Komisja przetargowa przy resorcie zdrowia zdecydowała w środę, że odwoła się do sądu od decyzji zespołu arbitrów przy Urzędzie Zamówień Publicznych - poinformował PAP wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Chodzi o unieważnienie przetargu na 23 śmigłowce i jeden symulator lotu dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Komisja wybrała śmigłowiec niemiecko-francuskiej firmy Eurocopter, odrzucając ofertę konsorcjum AgustaWestland. Jak dowiedziała się w środę PAP w UZP, arbitrzy odrzucili odwołanie Agusty, unieważnili zarazem całe postępowanie przetargowe.

Jak poinformował Pinkas, który był szefem komisji przetargowej, decyzje o odwołaniu się do sądu podjęła cała komisja po przestudiowaniu argumentów UZP i zapoznaniu się z uzasadnieniem zespołu arbitrów. Przypomniał, że komisja wybrała ofertę, która spełniała wszystkie kryteria przetargu.

Na początku października ministerstwo zdrowia ogłosiło wynik przetargu na 23 śmigłowce i jeden symulator lotu dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wybrało EC 135 niemiecko-francuskiego Eurocoptera, należącego do koncernu EADS, odrzuciło A109S Grand włosko-brytyjskiej firmy AgustaWestland (z którym współpracuje polski Świdnik). Po tej decyzji pojawiły się głosy ekspertów, ale także polityków, m.in. Romana Giertycha - że przetarg był „ustawiony”. Giertych zawiadomił w tej sprawie CBA.

Z wyboru natomiast zadowoleni są ratownicy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy na konferencji prasowej 16 października przekonywali, że śmigłowiec EC 135 to dobry wybór, bo pozwala na pokładzie udzielać pomocy w przypadku zagrożenia życia; jest latającą „karetką pogotowia”.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Prawo i Sprawiedliwość nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Komentarze (1):

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu