RSS
15.11.2007 | Aktualności | Rząd (2005-2007) | źródło: PAP

Gilowska: wzrost PKB w 2007 roku - 6,5 proc.

Ustępująca wicepremier, Minister Finansów Zyta Gilowska powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej, że 3-proc. inflacja w październiku „ma charakter przejściowy”. Według niej, wzrost PKB w 2007 roku wyniesie 6,5 proc., co pokrywa się z prognozami Komisji Europejskiej.

„Uważamy, że 3-proc wzrost inflacji w październiku ma charakter przejściowy” - powiedziała Gilowska na konferencji podsumowującej działalność resortu. Wyjaśniała, że głównym czynnikiem tego „skoku inflacji” był wzrost cen żywności, a to z kolei wynikało z wiosennych przymrozków w polskich sadach, suszy w Europie Zachodniej oraz wzrostu popytu globalnego na żywność w Chinach.

Gilowska odniosła się też do opublikowanych niedawno prognoz Komisji Europejskiej, według których deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2007 roku wyniesie 2,7 proc. PKB, ale w roku 2008 wzrośnie do 3,2 proc. W 2009 roku deficyt ten ma wynosić 3,1 proc. PKB, czyli więcej niż wymagane w kryteriach z Maastricht 3 proc. PKB.

Według przygotowanego przez rząd programu konwergencji, w tym i w następnym roku deficyt ma wynosić 3 proc., a w 2009 roku spadnie do 2,8 proc. PKB. Gilowska podkreśliła, że „deficyt maleje szybciej od przewidywań i będzie malał w najbliższych latach”.

Z kolei wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska poinformowała na konferencji, że deficyt budżetowy w 2007 r. będzie oscylować w granicach 20–23 mld zł, zamiast planowanych w budżecie 30 mld zł. „23 mld zł to górna granica” - powiedziała.

Podsumowując dwuletnią działalność resortu, Gilowska powiedziała, że największym sukcesem rządu było „utrzymanie atmosfery zaufania dla polskiej gospodarki, polityków i perspektyw rozwoju, jakie ma Polska”. Dodała, że udało jej się zapobiec rozdawnictwu.

Gilowska wymieniła też jako sukces obniżkę składki rentowej oraz projekt konsolidacji finansów publicznych. Dodała, że zmian w finansach nie udało się uchwalić z powodu skrócenia kadencji Sejmu. Podkreśliła też, że odchodzący rząd zlikwidował wiele podatków, m.in. akcyzę na kosmetyki oraz podatek od spadków i darowizn przekazywanych w ramach najbliższej rodziny.

Od 1 lipca 2007 roku składka rentowa płacona przez pracowników została obniżona o 3 pkt. proc. Następnie od 1 stycznia 2008 roku ma być obniżona o kolejne 4 pkt. proc., po 2 pkt. po stronie pracowników i pracodawców.

Gilowska podkreślała, że nowy rząd nie powinien rezygnować z drugiego etapu obniżenia składki rentowej, ponieważ Polska ma wciąż jedne z wyższych w Europie koszty pracy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Prawo i Sprawiedliwość nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Komentarze (1):

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu