RSS
07.08.2001 | Aktualności | Partia | źródło: PAP

Janusz Niedziela wiceminister sprawiedliwości odchodzi, będzie kandydował z listy PiS

Wiceminister sprawiedliwości Janusz Niedziela - jedyny z kierownictwa resortu Lecha Kaczyńskiego pozostawiony przez Stanisława Iwanickiego - złożył we wtorek dymisję i postanowił kandydować do Sejmu z listy partii braci Kaczyńskich.

Informację tej treści przekazała PAP Barbara Mąkosa-Stępkowska, dyrektor biura informacji w ministerstwie sprawiedliwości.

„Politycznie z braćmi Kaczyńskimi kooperuję od początku Porozumienia Centrum, byłem przy narodzinach tej partii, choć 12 czerwca 1991 r. nie zdążyłem się podpisać na akcie założycielskim. Teraz miałem przyjemność bardzo ściśle współpracować z Lechem Kaczyńskim i identyfikuję się z jego linią. A ponieważ podjąłem decyzję o kandydowaniu w wyborach z listy PiS uznałem, że takie zachowanie będzie najwłaściwsze” - powiedział PAP Niedziela, formalnie do niedawna członek PPChD.

Za swoje największe sukcesy w resorcie Niedziela uznał doprowadzenie do uchwalenia ustawy o Ustroju Sądów Powszechnych i organizacyjne oraz legislacyjne przygotowanie sądów do przejęcia od kolegiów spraw o wykroczenia. Wiceminister zapewnia, że od tej strony „sprawa jest dograna, ale poważna bariera to środki finansowe”.

Iwanicki pozostawił Niedzielę na stanowisku wiceministra jako jedynego z ekipy Lecha Kaczyńskiego, który zresztą odchodząc nakazał nieskładanie dymisji wszystkim swoim współpracownikom.

Nowy szef resortu wniósł jednak do premiera o odwołanie wszystkich poza Niedzielą - Zbigniewa Ziobry (dziś kandyduje do Sejmu z krakowskiej listy PiS), Wojciecha Jasińskiego (Kaczyński współpracował z nim w NIK) i zastępcy Prokuratora Generalnego Janusza Kaczmarka oraz p.o. Prokuratora Krajowego Zbigniewa Wassermanna (przeniesiony do wydziału skarg i wniosków w Prokuraturze Krajowej, poszedł na bezpłatny urlop i dziś on również kandyduje z listy PiS, za co wszczęto mu postępowanie dyscyplinarne).

Niedziela sprawował funkcję wiceministra sprawiedliwości jeszcze za rządów w tym resorcie Hanny Suchockiej - przyszedł na miejsce Leszka Piotrowskiego, zdymisjonowanego po upublicznieniu konfliktu między nim a Suchocką i listu Piotrowskiego do premiera, w którym sugerował, że Suchocka wpływa na bieg śledztwa ws. inwigilacji prawicy. W czasie gdy Suchocka była premierem, Niedziela kierował Biurem Kadr w Urzędzie Rady Ministrów.

Wcześniej był on także radcą w ministerstwie pracy, dyrektorem jednego z biur w PLL LOT, prowadził także kancelarię radcy prawnego w Centrum Zamówień Publicznych. W oficjalnym życiorysie ministerstwo podaje też, że Niedziela jest przewodniczącym „rad nadzorczych spółek programu NFI”.

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9