RSS
20.07.2001 | Aktualności | Sejm

Prawo i Sprawiedliwość o bilansie energetycznym kraju

Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do marszałka Sejmu z propozycją, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu wprowadził pod obrady informację rządu na temat bilansu energetycznego Polski.

Zdaniem PiS rząd powinien przedstawić jaki jest „bilans energetyczny Polski w rozbiciu na podstawowe surowce energetyczne (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) w kontekście wielkości importu tych surowców z różnych kierunków”.

Klub chce też zapytać rząd, jakie przewiduje działania zapobiegające „utracie kontroli nad węzłowymi przedsiębiorstwami zaopatrującymi Polskę w surowce energetyczne”.

Jeden z liderów Przymierza Prawicy, Mirosław Styczeń powiedział na piątkowej konferencji prasowej PiS, że „w programach prywatyzacyjnych w branżach decydujących o bezpieczeństwie gospodarczym państwa należy np. uwzględnić udziały pakietów kontrolnych państwa lub tzw. złotej akcji”.

Dodał, że należy także „zagwarantować udziały w tych prywatyzacjach polskich inwestorów pasywnych jak Otwarte Fundusze Emerytalne”.

Pytania KP PiS do Premiera i Rządu:

  1. Jaki jest bilans energetyczny Polski w rozbiciu na podstawowe surowce energetyczne (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny) i w kontekście wielkości importu tych surowców z różnych kierunków?
  2. Jakie rząd przewiduje zabezpieczenia przeciwdziałające utracie kontroli nad węzłowymi przedsiębiorstwami zaopatrującymi Polskę w surowce energetyczne?
  3. Czy rząd prowadził negocjacje z władzami państw i firm eksportujących do Polski surowce energetyczne w celu wyeliminowania w sprzedaży tych surowców pośrednictwa firm zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych, np. J&S, lub faktycznie kontrolowanych przez dostawców, np. firmy p. Gudzowatego ? (jeśli tak, to z kim, ile razy i kiedy. Jeśli nie, to dlaczego )
  4. Kto z pracowników kierownictw firm sektora energetycznego oraz administracji państwowej przeszedł do pracy w firmach konkurencyjnych wobec polskiego sektora energetycznego? Jak liczna była to grupa i kiedy zjawisko to miało miejsce?

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu