RSS
05.07.2001 | Aktualności | Sejm

Powstał Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość

W skład klubu wchodzi 15 posłów należących wcześniej do Zespołu Parlamentarnego Przymierza Prawicy oraz Ludwik Dorn, Krzysztof Jurgiel i Jarosław Kaczyński. Przewodniczącym klubu wybrany został Kazimierz Marcinkiewicz, sekretarzem - Grzegorz Schreiber, a skarbnikiem Jerzy Polaczek.

„Wydaje się, że powstanie klubu w tej sytuacji, jaka nastąpiła, jest niezbędne” - mówił Marcinkiewicz. „Potrzeba było politycznego oczyszczenia, jasnej klarownej sytuacji” - tłumaczył.

Wiesław Walendziak powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość występuje z apelem do polityków wszystkich ugrupowań, by „ogólną deklarację” walki z korupcją „przekuli na konkretne decyzje” i doprowadzili do uchwalenia w tej kadencji dwóch projektów - nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Oba zakładają ujawnienie oświadczeń majątkowych parlamentarzystów, a drugi projekt dodatkowo zakłada sprawdzanie oświadczeń majątkowych przez urzędy kontroli skarbowej. „Wszyscy na poziomie ogólnych deklaracji są za, problem w tym, że te dwie ważne ustawy nie mogą doczekać się uchwalenia” - powiedział Walendziak.

„Musi być jasny mechanizm prawny, który przeciwdziała zachowaniom korupcyjnym, który w sposób jasny i zrozumiały dla opinii publicznej może potwierdzić wiarygodność polityków, którzy zasiadają w parlamencie” - mówił.

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu