RSS
18.12.2008 | W prasie | Senat | źródło: Nasz Dziennik

Budżet nie uwzględnia kryzysu

Większość założeń budżetowych na przyszły rok jest niewykonalnych z uwagi na postępujący ogólnoświatowy kryzys - zauważyli senatorowie Prawa i Sprawiedliwości podczas debaty nad budżetem w Senacie. Skrytykowali też brak zapisów zabezpieczających inwestycje w górnictwie oraz regulację przewidującą uzyskanie ponad 12 mld zł z prywatyzacji. W ich ocenie, byłoby to możliwe tylko dzięki „złodziejskiej” wyprzedaży majątku narodowego.

„Dlaczego w budżecie nie zabezpieczono kwoty na inwestycje początkowe dla górnictwa? Najpierw rząd mówił o 600 mln zł, potem była kwestia 400 mln zł, a teraz nie ma ani złotówki” - pytał Bronisław Korfanty.

Senatorów zbulwersował też zapis odnoszący się do planowanych wpływów z prywatyzacji przedsiębiorstw - ponad 12 mld złotych. „Jak to możliwe, by uzyskać w następnym roku aż 12 mld zł, podczas gdy w tym roku było to 2 mld zł? To chyba oznacza, że rząd zamierza prywatyzować po złodziejsku i za przysłowiową złotówkę” - pytał Stanisław Ryszka.

Jednak minister finansów Jacek Rostowski przekonywał, że ustawa budżetowa wpisuje się w harmonogram realizacji celów, jakie wyznaczył sobie obecny rząd. „Chodzi nam o obniżenie długu publicznego i deficytu, uchwalenie niższych podatków, wzrost wydatków inwestycyjnych, prywatyzację, liberalizację gospodarki i wejście do strefy euro” - mówił Rostowski. Twierdził też, że mimo zawirowań na światowych rynkach ustawa budżetowa na 2009 r. utrzyma deficyt na poziomie 18,2 mld złotych.

Anna Ambroziak

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Prawo i Sprawiedliwość nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Komentarze (2):

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9