RSS
04.02.2009 | W prasie | Senat | źródło: Nasz Dziennik

Senat wesprze zlot wilniuków

Ponad 400 tys. zł dotacji przyzna Senat na zorganizowanie w Wilnie „Światowego zjazdu wilniuków. Będzie to wielka impreza promująca m.in. współczesny i przedwojenny dorobek kulturalny Polaków z Wileńszczyzny.

„Po raz pierwszy od wojny w Wilnie jest organizowana impreza z udziałem władz litewskich, która ma charakter promujący kulturę polską i jej współczesne osiągnięcia” - zaznaczył Władysław Wojnicz, przewodniczący delegacji grupy inicjatywnej „Światowego zjazdu wilniuków” na wczorajszym posiedzeniu senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Jego zdaniem, imprezie będzie także towarzyszył projekt, który „przypomina historię Wilna, jego skład narodowościowy w okresie międzywojennym i ówczesne osiągnięcia”.

Przewodniczący zaprezentował też program planowanej imprezy, która została podzielona na kilka części: odbywać się będą koncerty, wystawy, „Biesiady wilniuków”, pokazy filmów dokumentalnych. Artur Kozłowski, dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu, zaproponował przyznanie na zlot dotacji w wysokości 415 tys. złotych. Podczas dyskusji część senatorów uznała, że wnioskowana dotacja jest dość wysoka jak na tego rodzaju imprezę, ale przeważył pogląd, że zlot jest wart takiego wsparcia. „Mija właśnie tysiąclecie od pierwszego wspomnienia w dokumentach pisanych o Litwie i Wilnie. Będzie na zlocie Polonia wileńska z całego świata” - argumentowała senator Janina Fetlińska (PiS).

Jacek Dytkowski

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu