RSS
27.02.2009 | W prasie | Senat | źródło: Rzeczpospolita

Polsko-niemiecka bitwa o statut fundacji

MSZ nie wyklucza wycofania naszego kraju z prac Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki

To miała być najważniejsza płaszczyzna współpracy polskich i niemieckich naukowców. Ale od ośmiu miesięcy trwa pat. Powód? Statut fundacji - co ujawniła „Rz” - jest niekorzystny dla Polski. Pozwala blokować nasze projekty, bo Niemcy mają w każdym organie fundacji liczebną przewagę. I w niektórych wypadkach zagwarantowali sobie prawo weta. Polska takich możliwości nie ma.
Dlatego szef MSZ Radosław Sikorski uzależnił wejście w życie podpisanej w czerwcu 2008 r. umowy o współpracy naukowej od zmian w statucie, które zagwarantują Polsce realny wpływ na działalność fundacji. Zdaniem mec. Stefana Hambury umożliwiłoby nam to tylko prawo weta.

W grudniu Niemcy przedstawili propozycje. „Nie zawierały niezbędnych zapisów gwarantujących nam wpływ na działanie fundacji zgodny z umową” - mówi Bartosz Loba, rzecznik resortu nauki.

Statut miał być poprawiony najpóźniej w lutym. MSZ jest zniecierpliwiony. W odpowiedzi na interpelację senator Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk (PiS) żądającej usunięcia słowa „polska” z nazwy fundacji, Sikorski odpisał, że nie wyklucza „ewentualnej zmiany statusu fundacji“. Oznacza to, że umowa o współpracy naukowej nie weszłaby wżycie, a fundacja straciłaby rację bytu.

„To prawda, że wpłacamy do kasy fundacji dziesięć razy mniej niż strona niemiecka (Polska 5 mln euro, Niemcy - 50 mln - red.)” - przyznaje senator PiS. „Ale godząc się na użycie słowa „polska“ w jej nazwie, firmujemy projekty, o których decydują Niemcy. Polscy naukowcy mieliby mnóstwo pomysłów, na które można by przeznaczyć nasze 5 mln euro.”

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Prawo i Sprawiedliwość nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Komentarze (2):

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9