RSS
04.03.2009 | Aktualności | Senat | źródło: PAP

Senat: PiS zgłosił poprawkę do noweli różnicującej wynagordzenie młodych lekarzy

Płace lekarzy - rezydentów nie mogą być niższe niż 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - zakłada poprawka zgłoszona w środę przez wiceszefa senackiej komisji zdrowia Stanisława Karczewskiego (PiS) do nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Zgodnie z nowelą uchwaloną przez Sejm, wynagrodzenie młodych lekarzy ma być uzależnione od dziedziny medycyny oraz od okresu specjalizacji.

O poprawkę zgłoszoną przez senatora PiS postulowała Naczelna Izba Lekarska. Nie popiera jej Ministerstwo Zdrowia, które opowiada się z utrzymaniem zapisu określającego, iż płace rezydentów nie mogą być niższe niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Wiceminister zdrowia Mariola Dwornikowska podkreślała w Senacie, że zróżnicowanie wynagrodzenia ma na celu zachęcanie młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których jest obserwowane ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów.

Jak dodała, minister zdrowia będzie wydawał rozporządzenie określające, jakie dziedziny medycyny w danym momencie będą traktowane szczególnie przez resort. Będą one określane w oparciu o analizę potrzeb regionalnych na poszczególne specjalności oraz dane z Narodowego Funduszu Zdrowia i Naczelnej Izby Lekarskiej

W ocenie przewodniczącego senackiej komisji zdrowia Władysława Sidorowicza (PO), nowelizacja znacząco podwyższa zarobki młodych medyków. „Polska staje się także miejscem pracy atrakcyjnym dla lekarzy” - podkreślił.

Pomimo zgłoszonej poprawki nowelę pozytywnie ocenia także senator Karczewski. Jego zdaniem, to „druga dobra ustawa zgłoszona przez Ministerstwo Zdrowia po 14 miesiącach”. Dodał, że „z przekonaniem może poprzeć ją cały klub PiS”.

Do specjalizacji wskazywanych przez resort zdrowia jako priorytetowe należą m.in.: epidemiologia, geriatria, medycyna rodzinna, onkologia kliniczna, patomorfologia oraz rehabilitacja medyczna, jak również anestezjologia i intensywna terapia, neonatologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu oraz chirurgia.

Zróżnicowanie wynagrodzenia ma być dokonywane ze środków z Funduszu Pracy (ok. 403 mln zł). Jak podaje resort zdrowia, wysokość tych środków pozwoli na zaplanowanie miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego na 2009 r. na poziomie 110 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku.

Przez pierwsze dwa lata specjalizacji lekarze będą otrzymywać 3170 zł, natomiast w dziedzinach priorytetowych - 3602 zł. Po dwóch latach wynagrodzenie wzrośnie do 3458 zł, a w dziedzinach priorytetowych - do 3890 zł.

W Polsce jest około 7 tys. rezydentów, czyli lekarzy, którzy po ukończeniu studiów medycznych i odbyciu rocznego stażu uczą się wybranej specjalizacji, a ich wynagrodzenie jest finansowane z budżetu pastwa. Obecnie zarabiają oni miesięcznie 2473 zł brutto. Zdaniem młodych lekarzy, nie jest to wynagrodzenie, które pozwala na samodzielne utrzymanie się.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Prawo i Sprawiedliwość nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Komentarze (1):

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu