RSS
13.06.2011 | Wywiady | Forum Młodych PiS | źródło: Nasz Dziennik

Marcin Mastalerek: Tuska rekordy w ściemnianiu

Chcemy dotrzeć w atrakcyjny, przystępny sposób do młodych ludzi z przekazem, że PiS posiada rozwiązania ich problemów - mówi Przewodniczący Forum Młodych PiS Marcin Mastalerek w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”.

Jacek Dytkowski: Kongresy partyjne to chyba mało atrakcyjna oferta dla młodych ludzi?

Marcin Mastalerek: PiS jako jedyna partia ma program dla młodych ludzi, który przyjęliśmy już w 2009 r. w Krakowie. Obecnie go aktualizujemy - nazywa się „PiS - szansa dla młodych”. Chcemy pokazać, że mamy rozwiązania oraz fakt, iż premier Donald Tusk w 2007 r. oszukał młodych ludzi, bijąc rekord świata w ściemnianiu. Naobiecywał wiele rzeczy, których nie spełnił, a dziś powinien się tego wstydzić. Chcemy dotrzeć w atrakcyjny, przystępny sposób do młodych ludzi z przekazem, że PiS posiada rozwiązania ich problemów. Po kongresie odbędzie się 16 konwencji wojewódzkich, na których zaprezentujemy nasz program.

J.D.: Ale to Platformę Obywatelską kojarzono z młodymi ludźmi...

M.M.: To jest właśnie kłamstwo. Donaldowi Tuskowi udało się wmówić Polakom w 2007 r., że to PO jest partią młodych ludzi. Dziś natomiast przy tym ugrupowaniu pozostali tylko młodzi „aparatczycy”. Mamy więc do czynienia z ciągle powtarzanym sloganem. Już wybory prezydenckie w 2010 r. pokazały, że w tej grupie wiekowej wśród młodych ludzi to Jarosław Kaczyński, prezes PiS, uzyskał bardzo dobry wynik. Więc nie jest tak, że młodzi ludzie popierają PO. Oni przejrzeli, na czym polegają rządy Donalda Tuska. Wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów, które jest pierwszym krokiem - według nas - do płatnych studiów, ograniczenie stypendiów naukowych - otrzyma je o 50 tys. studentów mniej - to same konkrety. Młodzi ludzie na własnej skórze dowiedzieli się, co znaczą obecne rządy. Ponadto będzie wprowadzany System Informacji Oświatowej, który zbiera dane wrażliwe o polskich uczniach. To są konkretne rozwiązania, które proponuje Donald Tusk, a my się z nimi nie zgadzamy. Należy wspierać młodych ludzi, zapewnić ulgi na przejazdy dla studentów. Byłem pełnomocnikiem komitetu, który zebrał 150 tys. podpisów za ich przywróceniem przez ówczesnego kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jako marszałek Sejmu przez 500 dni przytrzymywał ten projekt w zamrażarce. Natomiast premier Tusk był przeciwko ulgom dla studentów i uczniów. I tylko ze względu na kampanię wyborczą Bronisława Komorowskiego, mając nóż na gardle, spełnili ten postulat, jako „wrzutkę”. Jesteśmy jednak za tym, żeby utrzymać te ulgi. Nie wierzymy Donaldowi Tuskowi. Uważamy, że są to tylko „ulgi wyborcze”, które zaraz znikną. Podczas kampanii wyborczej, wbrew temu, co wcześniej mówił, przywrócił ulgi, a później będzie się powoływał na słabą sytuację w budżecie i je zabierze. Trzeba wspierać młode pokolenie, ponieważ taka inwestycja się zwróci. Ona wszystkim się opłaci.

J.D.: Forum Młodych PiS zarzuca premierowi Tuskowi bezrobocie wśród absolwentów, ale przecież to zjawisko występowało również za rządów PiS...

M.M.: Tylko że w ciągu rządów Donalda Tuska wzrosło ono dwukrotnie. To nie jest mało.

J.D.: Dziękuję za rozmowę.

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu