RSS
08.11.2011 | Aktualności | Senat | źródło: PAP

PiS rozważa wniosek o ukaranie Kazimierza Kutza za przemówienie w Senacie

Klub PiS rozważa skierowanie wniosku do senackiej Komisji Regulaminowej o ukaranie marszałka seniora Kazimierza Kutza za jego inauguracyjne przemówienie podczas pierwszego posiedzenia Senatu VIII kadencji - poinformował PAP szef senatorów PiS Stanisław Karczewski.

Marszałek senior izby wyższej Kazimierz Kutz powiedział we wtorek podczas jej pierwszego posiedzenia, że Senat VIII kadencji jest produktem wojny polsko-polskiej i że ta kadencja będzie „kaleka i intelektualnie jałowa”. „Senat stał się zabawką mechaniczną nakręcaną przez PO” - zaznaczył marszałek senior w swoim wystąpieniu.

„Na pewno przejrzę w stenogramie dokładnie wypowiedź pana marszałka seniora i wtedy rozważymy, czy takiego wniosku nie skierować do Komisji Regulaminowej” - powiedział Karczewski. W jego ocenie przemówienie Kutza w wielu momentach było „skandaliczne i obraźliwe dla senatorów”.

„Myśleliśmy w trakcie przemówienia pana marszałka seniora o zbojkotowaniu dalszej części jego wystąpienia. Zamierzaliśmy wyjść z sali obrad, ale chcieliśmy zachować spokój i do końca wysłuchać. Myśleliśmy, że będzie to opowieść dramatyczna z jakimś happy endem, ale niestety nim się nie zakończyła” - podkreślił Karczewski.

Polityk PiS ocenił, że było to najgorsze wystąpienie, jakie kiedykolwiek słyszał w parlamencie. „Nie było tak skandalicznego wystąpienia jak wystąpienia pana marszałka seniora. Tak na dobrą sprawę to on nas wszystkich zasiadających w Senacie obraził” - ocenił.

Inny senator PiS Stanisław Kogut także jest zdania, że przemówienie Kutza było skandaliczne. Zauważył, że nawet prezydent Bronisław Komorowski zrobił się czerwony na twarzy po słowach marszałka seniora. „Prezydent zrobił się czerwony i chyba prezydent się wstydził, ale nie miał wyjścia, bo on (Kutz) jest najstarszym senatorem. Jak Kutz chce promować pana Palikota, to niech to robi, ale nie w parlamencie” - podkreślił Kogut.

Zaznaczył, że jako senator czuje się obrażony słowami marszałka seniora, mimo iż większość zarzutów odnosiła się do partii rządzącej. „To wystąpienie to niebywały skandal, który nie miał prawa się wydarzyć” - ocenił Kogut. (...)

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu