RSS
09.01.2012 | Aktualności | Forum Młodych PiS | źródło: Niezalezna.pl

Młodzi z PiS bronią pomnika Katyńskiego

Warszawskie Forum Młodych PiS wezwało prezydent Warszawy do zmiany decyzji o przeniesieniu pomnika upamiętniającego pomordowanych w Katyniu ze Starego Miasta na Pole Mokotowskie.

„Nie może być tak, że Warszawa wspiera Krytykę Polityczną, która odżegnuje się od tradycji i historii, a nie wspiera upamiętnienia zbrodni katyńskiej” – powiedział Michał Prószyński, przewodniczący warszawskiego FM PiS.

Władze Warszawy motywują decyzję o przeniesieniu pomnika tym, że teren, na którym stoi, ma być przekazany prawowitym właścicielom, którzy utracili go po II wojnie światowej. Według miejskich urzędników spadkobierca przedwojennych właścicieli działki chce, by pomnik został usunięty do 28 lutego br.

„Nie wiemy, kto jest nowym właścicielem terenu, nic nie wiadomo nam, aby chciał usunąć pamiątkowy kamień” – mówi Józef Szaniawski, jeden z inicjatorów powstania pomnika. Odniósł się też do stanowiska konserwatora zabytków Warszawy, głoszącego, że doktryna konserwatorska UNESCO zabrania, by pomnik Katyński znajdował się na placu Zamkowym. „Na pytanie, jak brzmi ta doktryna, konserwator zabytków i władze Warszawy odpowiedzieli, że nie ma potrzeby, żeby to tłumaczyć” – dodaje Szaniawski.

Andrzej Renes, twórca pomnika, nie został powiadomiony o planach przeniesienia go.

Pomnik Katyński został ufundowany w 1998 r. przez Polonię amerykańską, m.in. płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu