RSS
02.02.2012 | Aktualności | Senat

Senat przyjął w czwartek specjalną uchwałę upamiętniającą 60-lecie działalności Radia Wolna Europa

3 maja 1952 roku o godz. 11 została nadana z Monachium pierwsza audycja w języku polskim. Senat postanowił upamiętnić to ważne wydarzenie i ustanowił maj 2012 roku miesiącem Radia Wolna Europa.

„Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa przez cały czas swojego istnienia podtrzymywała i kształtowała świadomość społeczną i kulturową Polaków. Budowała polski patriotyzm. Przygotowywała nas do wolności, która przyszła w roku 1989, i do nowych zasad współżycia międzynarodowego, według których działamy dziś w ramach Unii Europejskiej i Przymierza Północnoatlantyckiego” - czytamy w uchwale.

„Nareszcie uchwała ponad podziałami” – cieszy się Bogdan Żurek, dziennikarz RWE, autor m.in. audycji „Robotnicze Sprawy”.

Małgorzata Raczyńska-Weinsberg, była korespondentka RWE w Monachium i Nowym Jorku, podkreśla, że radio miało ogromny udział w odzyskaniu niepodległości.

„Uczyło wolnego słowa, niezależności, przyzwoitych postaw. Dla komunistów było wielkim wyzwaniem a dla ludzi głosem nadziei. Tak nawet o naszym radiu mówiono – głos nadziei” – wspomina. Dodaje, że radio uczyło  przyzwoitości zawodu dziennikarza i standardów, które trudno dziś znaleźć. „Dzisiaj ludzie się nie uczą w zawodzie dziennikarza potwierdzania informacji w co najmniej dwóch źródłach. To w Wolnej Europie był obowiązek” – zauważa.

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9