RSS
26.09.2013 | Aktualności | źródło: PAP

PiS za projektem zaostrzającym przepisy dot. aborcji

Niepełnosprawny ma taką samą godność od początku jak osoba pełnosprawna - mówił Jan Dziedziczak (PiS) podczas sejmowej debaty nad obywatelskim projektem zaostrzającym zapisy ustawy antyaborcyjnej. W imieniu klubu poinformował, że PiS popiera projekt.

"Osoba z niepełnosprawnością ma taką samą godność i takie same prawa w Rzeczpospolitej Polskiej jak osoba pełnosprawna" - mówił Jan Dziedziczak (PiS). "To, że ktoś być może będzie niepełnosprawny nie powinno przesądzać o tym, że ta osoba zostanie zabita" - podkreślił. Podziękował też autorom projektu za inicjatywę sejmową.

Z kolei Tomasz Latos (PiS) odwoływał się do statystyk. "Co roku usuwanych jest 42 miliony ciąż. To ogromna liczba. W 1,5 proc. przypadków są to ciąże po 21 tygodniu życia. Według badań Amerykanów prowadzonych w latach 1990-2010 od 89 do 97 proc. przypadków ciąż, w których stwierdzono Zespół Downa, jest usuwanych"- mówił Latos. "To prawdziwa skala problemu, o którym trzeba mówić. Trzeba mówić o milionach ludzkich istnień, których należy bronić" - mówił.

Dodał, że np. francuscy lekarze mówią o dzieciach "z odizolowaną pracą serca". "W 27 proc. przypadków ciąże te są usuwane, choć tę wadę można skutecznie leczyć u dzieci już narodzonych" - powiedział.

"Znajdźcie w sobie trochę szacunku dla inicjatywy obywatelskiej i nie odrzucajcie projektu ustawy w pierwszym czytaniu" - zaapelował Latos do posłów.

PAP

bpi/ akw/ sier/ abr/ jbr/

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9