RSS
09.12.2013 | Aktualności | Okręg Olsztyn

W Ełku upamiętniono Aleksandra Szczygłę

Pamiątkową tablicę poświęconą b. szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandrowi Szczygle, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, odsłonięto w poniedziałek w Ełku na Mazurach, gdzie Szczygło miał pierwsze biuro poselskie.

Tablica, ufundowana ze środków zebranych przez członków ełckiego PiS-u, przypomina najważniejsze funkcje publiczne pełnione przez tragicznie zmarłego polityka. Odsłonięto ją w poniedziałek na budynku przy ul. Piłsudskiego w Ełku, w którym mieściło się biuro poselskie Szczygły.

Pomysłodawcy upamiętnienia podkreślili, że ma ono nie tylko przypominać związki polityka z regionem, ale jest również „wyrazem szacunku dla państwa polskiego oraz wkładem w polską historię Mazur”.

Jak powiedział PAP szef ełckiego koła PiS Wojciech Kossakowski, odsłonięcie tablicy planowano początkowo 27 października, w 50. rocznicę urodzin Szczygły, ale przedłużyły się formalności związane z uzyskaniem zgody Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Uzyskano też zezwolenia od konserwatora zabytków oraz starostwa powiatowego, do którego należy budynek.

Na Warmii i Mazurach tablice poświęcone Aleksandrowi Szczygle wiszą już na jego dawnej szkole i w kościele parafialnym w Olsztynie oraz na wiejskim cmentarzu w Węgoju k. Jezioran, skąd pochodził.

Aleksander Szczygło był warmińsko-mazurskim posłem na Sejm IV, V, VI kadencji, szefem Kancelarii Prezydenta, ministrem obrony narodowej i szefem BBN. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wraz z 95 innymi osobami, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

PAP

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu