RSS
02.01.2014 | Aktualności | Senat

PiS zgłosi poprawkę do budżetu ws. dotacji dla nieubezpieczonych

Senatorowie PiS zgłoszą poprawkę do budżetu państwa na 2014 r., która będzie uwzględniała sumę wskazaną przez b. prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz na finansowanie świadczeń osób nieubezpieczonych - poinformował w czwartek wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

„Nie ma powodu, by nie dawać wiary prezes NFZ, dlatego zgłosimy poprawkę do budżetu państwa” - podkreślał Stanisław Karczewski podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia.

Chodzi o kwotę na finansowanie świadczeń osób, które w systemie eWUŚ widnieją jako nieubezpieczone, ale w rzeczywistości posiadają uprawnienie do świadczeń, czyli np. pracownicy, których pracodawca nie zgłosił do ubezpieczenia. Według Pachciarz dotacja na ten cel powinna wynosić blisko miliard złotych.

W ocenie Ministerstwa Zdrowia Pachciarz przedstawiła zawyżoną liczbę osób, których dotyczy dotacja, i zażądała zbyt dużych pieniędzy na ich świadczenia zdrowotne. Była prezes NFZ złożyła w tej sprawie skargę na ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Z kolei premier, na wniosek Arłukowicza, odwołał Pachciarz. (...)

JS/PAP

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu