RSS
22.01.2014 | Aktualności | Okręg Szczecin

W sobotę w Stargardzie Szczecińskim abp Andrzej Dzięga poświecił pomnik smoleński

W sobotę, 18 stycznia odbyła się w Stargardzie Szczecińskim szczególna uroczystość. Z udziałem parlamentarzystów, władz miasta i powiatu oraz licznych mieszkańców, Metropolita Szczecińsko-Kamieński ks. abp Andrzej Dzięga poświęcił pomnik smoleński.

Decyzją uchwały Rady Miasta Stargardu postawiono pomnik w kształcie trzech połączonych tablic. Na tablicach uwiecznione zostały nazwiska Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz 93 osób poległych 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie w Smoleńsku.

To było ważne dla Stargardu patriotyczne święto. Ks. abp Andrzej Dzięga odprawił mszę św. za Ojczyznę w kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w asyście kompanii honorowej wojska, pocztów sztandarowych, orkiestry i chóru oraz kapłanów z całego miasta. W swojej homilii Metropolita zwrócił szczególną uwagę na trzy ważne słowa – klucze, jakimi są Bóg, honor i Ojczyzna. „Te trzy krótkie, ale jakże ważne słowa pochodzą od Boga i są dzięki Bogu” – podkreślił Arcybiskup - „Honor to dobro, które w imię Boga trzeba pomnażać, Ojczyzna zaś to ojciec i matka, to miłość i święty dar z Bożej ręki.”

W dalszej części kazania arcybiskup nawiązał do tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. „Wtedy w szczecińskiej katedrze były zaplanowane rano święcenia kapłańskie” – wspomniał arcykapłan. „Przed rozpoczęciem mszy dowiedziałem się o katastrofie, później - że wszyscy zginęli. Posmutniałem bardzo, serce się ścisnęło i pomyślałem sobie – a jednak...Dziś po prawie czterech latach wyjaśniania tej tragedii faktów nadal nie ma, ale naród ma prawo wiedzieć i wciąż pytać o nie głośno. Jednak cokolwiek będzie wyjaśnione, dopowiedziane to zawsze gdzieś pozostanie pewna tajemnica. I tylko honor może dać taką siłę, aby tą tajemnicę udźwignąć.”

Arcybiskup szczecińsko-kamieński podziękował inicjatorom budowy tablicy oraz lokalnym władzom, podkreślając że w Stargardzie słowo i imię Polska wypowiadane jest bardzo szczególnie i podniośle. „Ten pomnik to kolejna ważna próba, aby tajemnica przestała być tajemnicą, żeby pamiętać skutecznie” – dodał ks.abp Andrzej Dzięga.
Po mszy wszyscy uczestnicy przemaszerowali za mury obronne. Tam w zabytkowym Parku Chrobrego, przy ul. Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, pomiędzy dwoma dębami posadzonymi na cześć obu prezydentów, znajduje się pomnik smoleński. W fundamencie pomnika została umieszczona ziemia ze Smoleńska, z miejsca katastrofy samolotu TU 154M z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jego Małżonką i osobami towarzyszącymi na pokładzie.

Po krótkiej modlitwie za dusze ofiar katastrofy, pomordowanych na Wschodzie, w Katyniu oraz innych miejscach kaźni, arcybiskup-metropolita dokonał poświęcenia pomnika. Następnie poszczególne delegacje złożyły wiązanki i znicze. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem Roty.

Stargard Szczeciński jest pierwszym miastem w Zachodniopomorskiem i jednym z pierwszych w całym kraju, gdzie uczczono pięknym pomnikiem w przestrzeni publicznej pamięć ofiar tej niebywałej katastrofy.

Miejsce popularne wśród spacerowiczów będzie wzmacniać poczucie tożsamości narodowej i patriotyzm stargardzian.

Zobacz zdjęcia

fot. Tadeusz Surma

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu