RSS
29.01.2014 | Aktualności | Senat

Senatorowie PiS przeciw nowelizacji ustawy o Lasach

Wpłata przez Lasy Państwowe do budżetu 1,6 mld zł, co zakłada nowela ustawy o lasach, jest de facto podatkiem, jest zatem niekonstytucyjna - twierdzą senatorowie PiS. PO przypomina, że ustawa ani razu nie mówi o opodatkowaniu przedsiębiorstwa.

Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa o lasach zakłada, że LP w latach 2014-2015 r. wpłacą do budżetu po 800 mln zł rocznie. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Środki te mają być przeznaczone w większości (1,3 mld zł) na budowę i remonty dróg lokalnych.

Podczas środowej debaty w Senacie Bogdan Pęk (PiS) wskazywał, że ustawa może być niekonstytucyjna, ponieważ - jak to określił - podatek, który mają zapłacić Lasy Państwowe, nie powinien być nakładany w roku, w którym przedsiębiorstwo ma go uiścić. Zdaniem senatora opłata LP po 2016 r. jest de facto podatkiem obrotowym. Pęk zapowiedział, że jego klub wniesie do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie nowelizacji z ustawą zasadniczą.

Sprawozdawca połączonych senackich komisji środowiska i budżetu Leszek Czarnobaj (PO), powołując się na analizę senackich prawników ocenił, że ustawa jest konstytucyjna, ponieważ nie zakłada podatku, lecz wpłatę; o podatku można byłoby mówić, jeśli miałby charakter powszechnie obowiązujący.

Senatorowie opozycji mieli zastrzeżenia do trybu uchwalenia noweli, który uznali za co najmniej "dziwny" bądź nawet niezgodny z prawem (pierwsze i drugie czytanie w Sejmie odbyło się jednego dnia, głosowanie następnego). Dodawali, że wpłata jaką będą musiały zapłacić Lasy, może doprowadzić je do destabilizacji finansowej. Senatorowie PiS wskazywali również, że ustawa nie zawiera odpowiedniej ekonomicznej analizy skutków wprowadzenia w życie przepisów. (...)

JS/PAP

 

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu