RSS
05.06.2014 | Aktualności | Senat

PiS chce liberalizacji przepisów dotyczących motocyklistów

Osoby posiadające od 3 lat prawo jazdy kat. B będą mogły jeździć motocyklami o pojemności do 125 cm sześc. zarówno z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów - zakłada poprawka zgłoszona w czwartek w Senacie przez PiS do przepisów o kierujących pojazdami.

Obecnie, bez dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kat. B mogą jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami (o pojemności maksymalnej 50 cm sześc.), czyli pojazdami, do których prowadzenia jest wymagane prawo jazdy kategorii AM.

Nowelizację przygotowała sejmowa komisja infrastruktury, która zaproponowała, aby rozszerzenie uprawnień ograniczało się do motocykli z automatyczną skrzynią biegów.

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) ocenił, że faworyzuje to producentów takich jednośladów i zgłosił poprawkę, której celem jest wykreślenie zapisu o automatycznej skrzyni biegów. Dodał, że robi się moda na motocykle, które są tanim środkiem transportu pozwalającym szybciej poruszać się w miastach.

Andrzej Matusiewicz (PiS) w imieniu grupy senatorów zgłosił dwie poprawki. Pierwsza z nich dotyczy określenia liczby pytań egzaminacyjnych do minimum 2 tys. (obecnie liczba ta nie jest ustawowo określona). Celem drugiej poprawki jest wykreślenie zapisu, według którego 1,5 proc. opłaty za egzamin na prawo jazdy ma zasilać budżet państwa. (...)

Głosowanie nad zmianami przepisów o kierujących pojazdami Senat zaplanował na piątek.

PAP

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu