RSS
09.07.2014 | Aktualności | Partia

Jarosław Kaczyński o rozmowie z Ziobrą: rzeczowa, choć postawił zaporowe warunki

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział we wtorek PAP, że jego rozmowa z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą była rzeczowa. Jak dodał, wynikało z niej, że „wszystko idzie w dobrym kierunku”, choć lider SP na zakończenie postawił „zaporowe warunki”.

Do rozmowy Jarosława Kaczyńskiego i Ziobry dotyczącej współpracy PiS i SP doszło w poniedziałek wieczorem. Prezes PiS przedstawił PAP przebieg poniedziałkowego spotkania z Ziobrą; zaprzeczył informacjom medialnym, że zakończyło się ono fiaskiem. „Tę informację usłyszałem ze zdumieniem” - zaznaczył.

„Przedstawiłem Zbigniewowi Ziobro nasze propozycje, odżegnując się od elementów rozliczeń, czy odwetu. Propozycje były konkretne, pozwalały zachować pozycję zarówno Zbigniewowi Ziobro, jak wszystkim istotnym członkom jego ugrupowania” - powiedział PAP Jarosław Kaczyński.

„To były propozycje na poziomie wyborów parlamentarnych, wyborów samorządowych, kandydatów na prezydentów miast" - dodał. Środowisko Solidarnej Polski miało, według tych propozycji, gwarancje dalszego trwania” - przekonywał Prezes PiS.

Jak zapewnił, Prawo i Sprawiedliwość nie stawiało też żadnych warunków personalnych, np. dotyczących nieobecności na listach wyborczych b. europosła SP Jacka Kurskiego. ˜„Jesteśmy gotowi o wszystkim zapomnieć i dać każdemu jakąś szansę, zostało to wyraźnie powiedziane” - podkreślił Jarosław Kaczyński. „Jeżeli były rozmowy, że coś się może nie udać, to dotyczyło to niektórych proponowanych przez Solidarną Polskę kandydatów na prezydentów miast” - dodał.

Według Prezesa PiS rozmowa z Ziobrą „była bardzo rzeczowa” i wynikało z niej, że „wszystko idzie w dobrym kierunku”. „Na pożegnanie Zbigniew Ziobro wręczył mi uchwalę zarządu Solidarnej Polski, zawierającą warunki mające charakter zaporowy” - przyznał prezes PiS. „Powiedziałem, że to jest nierealne” - dodał.

Jarosław Kaczyński nie chciał powiedzieć, jakie to były warunki. Liczy bowiem na dalsze rozmowy. Powiedział jedynie, że były w nich zawarte „daleko posunięte roszczenia”. „Sprowadzałoby się to do tego, że wszystkie karty byłyby nie w naszym ręku, ale w ręku naszego kolegi. Tych postulatów było wiele i dotyczyły zarówno wyborów samorządowych, jak i parlamentarnych” - powiedział.

Według Jarosława Kaczyńskiego w dokumencie dostarczonym PiS przez Solidarną Polskę znalazła się informacja, że Ziobro nie zamierza startować w wyborach prezydenckich w 2015 roku.

Jarosława Kaczyński uważa, że mimo wszystko istnieją podstawy do kontynuowania rozmów. „Jesteśmy gotowi zawrzeć bardzo ogólne, wstępne porozumienie zarówno z partią Jarosława Gowina, jak i z partią Zbigniewa Ziobro” - powiedział lider PiS. „Ale musi to być w granicach rozsądku i musi być później doprecyzowane” - dodał.

Rozmowy Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą mają być kontynuowane być może już w środę. „Wszystko jest do dyskusji, problem tylko w tym, by tak, jak to było w czasach AWS, zacząć od aktu dobrej woli” - zaznaczył Prezes PiS. (...)

PAP

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9