RSS
18.07.2014 | Aktualności | Partia

TNS Polska: PiS z przewagą 12 pkt. proc. nad PO

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu wygrałoby je PiS z 35 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego nad PO sięga 12 pkt. proc. Ugrupowanie Tuska poparłoby 23 proc. ankietowanych.

Do Sejmu weszliby także reprezentanci SLD (8 proc.) i NP (5 proc.). (...)

PSL z poparciem 4 proc. znalazło się poniżej progu wyborczego (spadek o 1 pkt proc.). SP, TR oraz PR uzyskały w badaniu po 2 proc. deklaracji poparcia, a RN - 1 proc.

Wśród osób, które wyraziły zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych niemal co piąta (18 proc., wzrost o 7 pkt proc.) nie była zdecydowana, której partii przekazać swoje poparcie.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się na początku lipca, to frekwencja wyborcza nie byłaby wysoka – zamiar wzięcia udziału w głosowaniu zadeklarowało w sposób zdecydowany 16 proc. ankietowanych. 30 proc. badanych zadeklarowało, że raczej poszliby do urn, 19 proc. – że raczej nie, a 28 proc. – na pewno nie poszliby do urn wyborczych. (...)

Badanie przeprowadzono w dniach 11–16 lipca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 969 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne badano wśród osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

JS/PAP

35% PiS

23% PO

8% SLD

5% NP

4% PSL

2% SP

2% TR

2% PR

1% RN

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu