RSS
23.07.2014 | Aktualności | Senat

Stanisław Karczewski: pakiet kolejkowy przepychany w Senacie kolanem

Platforma Obywatelska zamierza kolanem przepchnąć przez Senat trzy ustawy zdrowotne, co jest przykładem nieprawidłowej legislacji - uważa wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

Tak Karczewski skomentował na środowej konferencji prasowej fakt dołączenia tzw. pakietu kolejkowego do porządku obrad trwającego posiedzenia Senatu, mimo sprzeciwu marszałka Bogdana Borusewicza.

„Członkowie senackiej komisji zdrowia zapoznali się z materiałami dopiero wczoraj przed samym posiedzeniem, a dziś odbywa się debata, podczas której żadna poprawka zgłoszona przez nas nie zostanie przyjęta” - powiedział Stanisław Karczewski.

Wicemarszałek Senatu dodał, że nawet legislacyjne poprawki do tych ustaw zostały podczas posiedzenia komisji odrzucone. „To nas boli, takie traktowanie Senatu, takie traktowanie opozycji, ale i senatorów z Platformy Obywatelskiej” - komentował.

Zaznaczył, że marszałek Borusewicz nie zgodził się, by tzw. pakiet kolejkowy był rozpatrywany już na obecnym posiedzeniu Senatu. „Natomiast panowie z PO zgłosili jednak wniosek o procedowanie tych trzech ustaw na tym posiedzeniu i większością Platformy ten wniosek został przyjęty. To bardzo zła praktyka, bardzo zły przykład złej i nieprawidłowej legislacji” - mówił Stanisław Karczewski.

„Rozumiem, że chodzi o pacjentów, wszystkie ustawy są dla pacjentów, ale powinny one być pisane staranniej, a Senat powinien być traktowany lepiej” - dodał.

Stanisław Karczewski skrytykował też same zapisy pakietu kolejkowego, który jego zdaniem, choć „zawiera wiele słusznych rozwiązań”, spowoduje przede wszystkim przeniesienie kolejek od onkologów do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. „Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są z tego bardzo niezadowoleni” - powiedział.

Sejm we wtorek uchwalił trzy ustawy zdrowotne, składające się na tzw. pakiet kolejkowy. Mimo sprzeciwu senatorów opozycji, zostały one dołączone do porządku rozpoczętego w środę posiedzenia Senatu.

Główne założenia tzw. pakietu kolejkowego to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych. Nowe przepisy zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii „czujności onkologicznej”.

PAP

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9