RSS
21.08.2014 | Aktualności | Sejm

Klub PiS wnioskuje o informację rządu ws. sytuacji w rolnictwie

Klub PiS chce, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk przedstawił informację na temat sytuacji w rolnictwie, m.in. w związku z rosyjskim embargiem na artykuły spożywcze z Polski. (...)

Posłowie PiS w czwartkowym komunikacie napisali, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu (27-29 sierpnia) Donald Tusk powinien poinformować posłów o działaniach rządu w związku z embargiem nałożonym przez Rosję oraz groźnym dla interesów polskich rolników afrykańskim pomorem świń (ASF). Poinformowali też, że wniosek o informację premiera został już złożony.

PiS wnioskuje o przedstawienie informacji „o planach i działaniach rządu wobec wprowadzenia przez Rosję embarga na import produktów rolno–spożywczych, wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń, a także nierównych warunków konkurencji polskich rolników na jednolitym europejskim rynku” - podkreślono w komunikacie.

Posłowie PiS zwrócili uwagę, że rosyjskie embargo „dotyczy 80 proc. eksportu rolno–spożywczego do Rosji o wartości ok. 841 mln euro”, a ASF jest zagrożeniem dla dochodów hodowców świń przede wszystkim na Podlasiu. „Wniosek dotyczy również stale obecnego problemu nierówności dopłat bezpośrednich w Polsce i innych krajach UE” - czytamy. (...)

Na początku sierpnia w powiecie białostockim wykryto drugie ognisko ASF. Dwa tygodnie wcześniej wykryto ASF u dwóch świń w innym gospodarstwie w tym samym powiecie. W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. W związku z pojawieniem się ASF w Polsce embargo na polską wieprzowinę wprowadziła Rosja i Białoruś. Import tego mięsa z Polski wstrzymało także wiele innych państw.

Przeczytaj cały komunikat

inf. wł./PAP

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu