RSS
02.09.2014 | Aktualności | Sejm

PiS: po naszym wniosku NIK zbada zasadność wydatków na wyjazdy wiceminister MAC

NIK zbada zasadność wydatków poniesionych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podróże zagraniczne wiceminister Małgorzaty Olszewskiej - poinformowali posłowie PiS, którzy o to wnioskowali. Jednocześnie zarzucają oni resortowi opóźnienia w budowie szerokopasmowego internetu.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie Adam Rogacki i Maciej Małecki przekazali dziennikarzom m.in. wniosek o wszczęcie kontroli dot. wyjazdów Małgorzaty Olszewskiej i odpowiedź NIK sprzed kilku dni. Wiceprezes Izby Wojciech Kutyła poinformował parlamentarzystów PiS, że w trakcie kontroli wykonania budżetu państwa w 2014 roku sprawa będzie wzięta pod uwagę.

We wniosku o wszczęcie kontroli Małecki przypomniał, że NIK zakwestionowała wydatki prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Małgorzaty Gaj na podróże zagraniczne, wskazując, że były „niecelowe i nieoszczędne”. Tymczasem - jak zaznacza poseł PiS - w 4 z 5 zakwestionowanych wyjazdów uczestniczyła również Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w MAC.

Jak wynika z odpowiedzi na interpelację posła, Olszewska spędziła w 2012 roku m.in. 8 dni w Colombo na Sri Lance, 5 dni w Wagadungu w Burkina Faso, 12 dni w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, 6 dni w Bahrajnie.

Zdaniem posłów PiS wydatki na podróże wymagają zbadania, szczególnie w sytuacji, kiedy nastąpiły opóźnienia w projekcie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. „W Polsce wschodniej jednostki samorządu terytorialnego mają problem z wdrażaniem szerokopasmowego internetu. Zadaniem ministerstwa jest wspieranie beneficjentów unijnych funduszów, którzy chcą budować szerokopasmowy internet w Polsce (...)” - powiedział Maciej Małecki. Powołał się na dane, z których wynika, że np. w woj. podlaskim do czerwca 2014 roku wybudowano niewiele ponad 15 km sieci szerokopasmowej.

PAP

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9