RSS
16.09.2014 | Aktualności | Okręg Szczecin

Joachim Brudziński: siedem lat rządów PO to stracony czas dla Pomorza Zachodniego

Siedem lat rządów PO i Donalda Tuska to stracone lata dla Pomorza Zachodniego - uważa poseł PiS Joachim Brudziński, który zaprezentował audyt dokonań odchodzącego rządu w woj. zachodniopomorskim. (...)

Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę w Warszawie podczas Rady Politycznej partii, że jego ugrupowanie przygotuje audyt dokonań odchodzącego rządu PO-PSL, który obejmie wszystkie dziedziny życia społecznego.

Joachim Brudziński na poniedziałkowej konferencji prasowej w Szczecinie ocenił, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed „odpowiedzialną klasą polityczną” jest problem bezrobocia, który jest rezultatem rządów Tuska.

Jak zauważył, średni poziom bezrobocia w Zachodniopomorskiem to 18 proc., w kraju zaś 13,5 proc. W powiecie koszalińskim wynosi 29 proc., białogardzkim 30 proc., łobeskim 29 proc., a choszczeńskim 28 proc. - podkreślił poseł. Według niego „niezwykle dramatyczny” jest poziom bezrobocia wśród młodych ludzi, sięgający 30 proc. ogółu bezrobotnych. Zdaniem Brudzińskiego ta tendencja ma charakter wzrostowy.

Jak mówił poseł PiS, w 2007 i 2011 r. PO i Donald Tusk szli do wyborów z obietnicami wsparcia gospodarki morskiej. Efektem wsparcia była likwidacja „wizytówki i koła zamachowego rozwoju regionu” stoczni szczecińskiej - podkreślił. Kolejne „puste obietnice” to - według posła - zagrożona upadłościom Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” i dyskryminacja portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Joachim Brudziński odniósł się także do budowy gazoportu w Świnoujściu, który przez - jak mówił - "bałagan" tam panujący zostanie ukończony na jesieni 2017 r.

Podpisany we wrześniu ub.r. przez Polskie LNG i budujące terminal konsorcjum Saipem-Techint-PBG aneks do kontraktu przewiduje, że terminal będzie gotowy do eksploatacji do końca 2014 r. Wcześniej umowa przewidywała oddanie terminalu do eksploatacji 30 czerwca 2014 r., ale m.in. z powodu ostrego kryzysu branży budowlanej i bankructw wykonawców inwestycji w 2012 r. termin uległ zmianie. Władze Polskiego LNG poinformowały w lipcu, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2015 r. przypłynie do gazoportu pierwszy gazowiec, będzie to tzw. przyjęcie techniczne. Komercyjna eksploatacja terminalu rozpocznie się w połowie 2015 r.

W ocenie Joachima Brudzińskiego problemem, z którym nie poradził sobie rząd, jest także ziemia rolna, która trafia w ręce spółek z zagranicznym kapitałem i brak tunelu w Świnoujściu. (...)

PAP

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu