RSS
19.11.2014 | Aktualności | Sejm

Andrzej Duda do prezydenta: członkowie PKW powinni zostać odwołani

Apel do prezydenta Bronisława Komorowskiego o to, aby zwrócił się do prezesów TK, SN i NSA, by wystąpili z wnioskami o odwołanie członków PKW - wystosował w środę Andrzej Duda, polityk PiS, który ma być kandydatem tej partii w wyborach prezydenckich.

W związku z problemami z podaniem ostatecznych wyników wyborów samorządowych, prezydent Komorowski spotka się w środę przed południem z prezesami Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego - czyli organów wskazujących kandydatów do składu PKW.

Na porannym briefingu prasowym Andrzej Duda stwierdził, że PKW nie jest w stanie ogłosić wyników niedzielnych wyborów samorządowych, ponieważ system informatyczny do obsługi tych wyborów - który Komisja zamówiła - kompletnie nie działa. „Jak to się dzieje, że system informatyczny, który miał służyć usprawnieniu liczeniu głosów, zdezorganizował wybory” – pytał polityk PiS.

Według niego obecna sytuacja jest „tragiczna i podważa wiarygodność niestety nie tylko Państwowej Komisji Wyborczej, ale podważa także wiarygodność państwa polskiego i niestety demokracji”.

Nawiązując do spotkania Komorowskiego z prezesami TK, SN i NSA, Duda powiedział, że kompetencją prezesów tych instytucji jest wystąpienie o odwołanie członków PKW, którego to odwołania dokonuje na ich wniosek prezydent.

„W związku z zaistniałą sytuacją - nie pierwszą, jaka ma miejsce jeśli chodzi o Państwową Komisję Wyborcza, sytuacją, która podważa, i słyszymy już takie głosy w mediach, w ogóle rzetelność tych wyborów i faktycznie możliwość uznania ich wyniku - zwracam się do prezydenta (…) o to by zwrócił się do panów prezesów, aby wystąpili z wnioskami o odwołanie obecnych członków PKW, po to, aby można było powołać nowe osoby” - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że „tu jest potrzebna zdecydowana zmiana i tu jest potrzebne zdecydowane działania ze strony prezydenta”. Andrzej Duda zaznaczył, że zgodnie z konstytucją, to właśnie prezydent jest gwarantem ciągłości władzy państwowej, a każde wybory mają służyć właśnie ciągłości władzy.

"Nie może być sytuacji, by głowa państwa - obojętnie, czy w jakiś fasadowy sposób poprzez tylko i wyłącznie fasadowe spotkania - przechodziła nad tak istotną kwestia do porządku dziennego" - powiedział polityk PiS.

Ponadto Duda zaznaczył, że w maju 2013 roku szef klubu PiS Mariusz Błaszczak w liście do prezydenta zaapelował o wsparcie inicjatywy ustawodawczej PiS dotyczącej bezpieczeństwa wyborów. Duda mówił, że Kancelaria Prezydenta odpowiedziała wówczas, że nie dostrzega konieczności zmian w prawie, w kształcie proponowanym przez PiS.

Poinformował też, że w środę wysłał do prezydenta pismo, w którym zwrócił uwagę na niedostatki, które – jego zdaniem – ma Kodeks wyborczy. „Zwróciłem uwagę na niebezpieczeństwa dla demokracji, które mogą zostać wyeliminowane poprzez zmianę w Kodeksie wyborczym” – dodał.

Polityk PiS przypomniał również, że jego partia przygotowuje wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby zbadać przygotowania i proces liczenia głosów w niedzielnych wyborach samorządowych. PiS ma też powiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez PKW.

„Sprawa powinna być wnikliwie zbadana, bo to, co się stało, jest niedopuszczalne z punktu widzenia demokracji, jest po prostu horrorem. Nie tylko PKW, ale państwo polskie ośmiesza się” - stwierdził Duda. (...)

PAP

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9