RSS
28.11.2014 | Aktualności | Okręg Rzeszów

Władysław Ortyl marszałkiem województwa podkarpackiego

Władysław Ortyl (PiS) został wybrany w piątek na funkcję marszałka województwa podkarpackiego, którą pełnił przez ostatnie 1,5 roku. Ortyl zobowiązał się do sumiennej pracy na rzecz województwa i jego mieszkańców.

Za wyborem Ortyla głosowało 19 radnych, przeciw było 11.

Ortyl w swoim wystąpieniu podkreślił, że obecna kadencja sejmiku i zarządu będzie bardzo ważna. „To głosowanie jest zobowiązaniem i wyzwaniem, bo nie jest tak, że wszyscy są za. Zobowiązuję się do sumiennej pracy na rzecz województwa i jego mieszkańców" - powiedział.

Zaznaczył, że wśród głównych zadań przed nowym zarządem będzie rozwój infrastruktury komunikacyjnej. „Priorytetem będzie budowa drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa oraz wjazdy i zjazdy z autostrady A4” - dodał Ortyl.

Wśród innych ważnych inwestycji Ortyl wymienił budowę centrum logistycznego w porcie lotniczym Jasionka. Zdaniem marszałka, inwestycja ta to wielka szansa nie tylko dla regionu, ale i całej Polski.

Władysław Ortyl zapowiedział, że w nowej kadencji samorząd chcę wspierać wyższe uczelnie, szczególnie te, w których „kształcą się kadry dla przyszłych inwestorów”.

„Liczę na dobrą współpracę z posłami i europosłami wszystkich partii. Chciałbym, żebyśmy ten czas 4-letniej kadencji sprawowali odpowiedzialnie i dobrze wykorzystali dla dobra regionu” - dodał marszałek.

Władysław Ortyl został marszałkiem województwa podkarpackiego w maju 2013 r., kiedy władzę w samorządzie przejęła koalicja PiS oraz Prawicy Rzeczpospolitej. Do zmiany doszło w związku z postawieniem poprzedniemu marszałkowi województwa zarzutów korupcyjnych; wcześniej władzę sprawowała koalicja PO-PSL-SLD.

Zgodnie z podpisanym przed wyborami porozumieniem między PiS, Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina pozostałe stanowiska w zarządzie zostały podzielone między poszczególne ugrupowania.

Wicemarszałkami zostali wybrani Maria Kurowska (Solidarna Polska) oraz Wojciech Buczak (PiS), natomiast członkami zarządu zostali Lucjan Kuźniar (PiS) oraz Stanisław Kruczek (Polska Razem).

Przewodniczącym sejmiku wybrany został Bogdan Romaniuk, który mandat zdobył z listy PiS, ale jest członkiem Prawicy Rzeczypospolitej. W poprzedniej kadencji, od maja 2013 r., był członkiem zarządu województwa. Za jego kandydaturą głosowało 17 radnych, 14 było przeciw.

W swoim pierwszym wystąpieniu, jako przewodniczący sejmiku Romaniuk podkreślił, że ma świadomość wyzwań, które przed nim stoją. Zadeklarował, że chce być przewodniczącym wszystkich radnych. „Mam nadzieję, że swoją pracą w sejmiku przekonam do siebie, tych, nie głosowali na mnie” - dodał nowy przewodniczący.

Jego zastępcami zostali Czesław Łączak (PiS) oraz Jerzy Borcz (PiS).

W ostatnich wyborach samorządowych PiS w 33-osobowym sejmiku zdobyło 19 mandatów. PSL ma 9 radnych, a PO 5.

Cztery lata temu w wyborach do sejmiku woj. podkarpackiego także zwyciężyło PiS, które uzyskało 15 mandatów. PO i PSL miały po 7 mandatów, a SLD 4.

PAP

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9