RSS
01.12.2014 | Aktualności | Okręg Białystok

Mariusz Gromko z PiS przewodniczącym Rady Miasta

Mariusz Gromko z PiS został w poniedziałek jednogłośnie przewodniczącym Rady Miasta Białegostoku. Nie miał kontrkandydata. PiS ma większość w białostockiej radzie.

Mariusz Gromko był w końcówce minionej kadencji szefem opozycyjnego wobec prezydenta klubu radnych PiS. W wyborach do obecnej rady zdobył najwięcej głosów - 2 tys. 750.

W poniedziałek na inauguracyjnej sesji Rady Miasta 26 radnych odebrało zaświadczenia o wyborze i złożyło ślubowanie. Nie zrobili tego wybrany ponownie prezydent Tadeusz Truskolaski i jego zastępca Adam Poliński. Jak wyjaśnia biuro Rady Miasta, objęcie mandatów radnych oznaczałoby zaprzestanie pełnienia dotychczasowych funkcji.

PiS ma 15 mandatów w 28-osobowej Radzie Miasta. Po 6 mandatów mają PO i komitet prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, a jeden - SLD Lewica Razem. Tadeusz Truskolaski został prezydentem Białegostoku na trzecią kadencję - w drugiej turze uzyskał wyborów 63,76 proc. głosów, pokonał kandydata PiS Jana Dobrzyńskiego.

Zgłaszająca kandydaturę Mariusza Gromko na przewodniczącego Rady Miasta radna PiS Agnieszka Rzeszewska argumentowała, że PiS ma większość w radzie, bo tak zdecydowali mieszkańcy miasta, którzy docenili pracę radnych, a to daje prawo do objęcia funkcji przewodniczącego. Deklarowała, że Gromko będzie „dobrze sprawował swoją funkcję i nie będzie komentował, ani stosował żadnych uszczypliwości”. (...)

Mariusz Gromko ma 36 lat. Ma żonę i troje dzieci. Jest ekonomistą, prowadzi firmę handlową. Był radnym w dwóch poprzednich kadencjach.

PAP

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9