RSS
12.01.2015 | Aktualności | Okręg Szczecin

Andrzej Duda: chcemy poznać termin końca budowy gazoportu

„Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda zaapelował w Świnoujściu do rządu, by ten podał prawdziwy termin zakończenia budowy gazoportu. Polskie bezpieczeństwo energetyczne powinno być oparte o świnoujski terminal, którego oddanie do eksploatacji opóźnia się” – przekonywał. (...)

Andrzej Duda przypomniał na poniedziałkowej konferencji prasowej w Świnoujściu, że pierwsze plany zakładały, iż terminal zostanie oddany w 2012 r.. Jak dodał, dziś premier Ewa Kopacz mówi, że będzie to lipiec br. „Chcemy poznać prawdziwy, rzetelny, uczciwy termin zakończenia budowy gazoportu, by polskie bezpieczeństwo energetyczne było podwyższone i była możliwość dywersyfikacji dostaw gazu” – mówił dziennikarzom w Świnoujściu eurodeputowany.

Według niego polskie bezpieczeństwo powinno być oparte o gaz, nie ten dostarczany z Rosji, ale poprzez świnoujski gazoport.

Zdaniem Andrzej Dudy „nie ma wątpliwości, że budowa gazoportu się opóźnia”. Jak podkreślał, widać było to „gołym okiem”, gdy ją w poniedziałek obserwował. Przyznał wprawdzie, że nie był na terenie budowy, jedynie z zewnątrz. „Szkoda, że premier nie widziała tej inwestycji zanim ogłosiła termin jej ukończenia” – dodał.

Jak poinformował poseł Joachim Brudziński, do PiS trafiają informacje, jakoby niektórzy podwykonawcy nie mogli wejść na budowę, ponieważ jest opóźnienie w wykonaniu robót, które powinny poprzedzać ich prace.

Andrzej Duda powiedział też, że oczekuje odpowiedzi na pytanie o koncepcję bezpieczeństwa energetycznego państwa realizowaną przez rząd, szczególnie w kontekście zamykania polskich kopalń, co – jak zaznaczył - oznacza rezygnację z polskiego węgla. (...)

PAP

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu