RSS
22.01.2015 | Aktualności | Sejm

PiS: zła sytuacja w górnictwie winą rządu

Zła sytuacja w górnictwie to nie wina górników i przywilejów górniczych, ale rządu i zarządzających górnictwem - oceniła Beata Szydło (PiS), prezentując w czwartek w Sejmie stanowisko swojego klubu przed głosowaniem senackich poprawek do nowelizacji ustawy „węglowej”.

„Nie jest prawdą, że zła sytuacja górnictwa i to, co dziś dzieje się w górnictwie, wynika z przywilejów górniczych, że to jest wina górników. To jest wina zarządzających górnictwem, to jest wina zaniechań, to jest wina rządu, który bał się i nie potrafił podejmować decyzji, ważnych decyzji” - podkreśliła wiceszefowa PiS.

Jej zdaniem dobrze, że podpisano porozumienie z górnikami, ale zabrakło - jak mówiła - dialogu społecznego. „W rodzinach górniczych jest tak, że gdy jest kłopot albo poważny problem, to siada się do stołu, rozmawia i szuka rozwiązania. A potem rozwiązanie znajduje się i wprowadza w życie. Tutaj nie chciano rozmawiać. Dziś rząd boi się, PO i PSL boją się wprowadzić do tej ustawy zapisy o dialogu społecznym, który gwarantuje Polakom konstytucja Rzeczpospolitej” - podkreśliła. Dodała, że PiS upomina się o to, żeby kwestia dialogu znalazła się w tej ustawie.

„Problem górnictwa nie został rozwiązany. Dziś słyszymy, że w JSW pojawiają się kłopoty, że grozi jej bankructwo, że zostały wypowiedziane górnikom pakiety społeczne. Niedługo, za kilka tygodni czy za kilka dni usłyszymy, że Katowicki Holding Węglowy ma problemy. Ta ustawa nie rozwiązuje problemów polskiego górnictwa. Dziś na stole obok porozumienia powinna być położona strategia rozwoju górnictwa i strategia rozwoju energetyki, żebyśmy wiedzieli i mieli gwarancje, że rząd Polski ma szczere intencje inwestowania i naprawy polskiego górnictwa, a nie jego likwidacji” - mówiła Beata Szydło.

Sejm w czwartek, na specjalnie zwołanym posiedzeniu zajmuje się poprawkami Senatu do nowelizacji, która umożliwia realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Zapewnia przede wszystkim finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r.. Głównym zadaniem SRK - zgodnie z ustawą - jest „prowadzenie likwidacji kopalni”, ale też „tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni”. Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana, np. chętnemu inwestorowi.

Najważniejsza z senackich poprawek dostosowuje sprecyzowane w nowelizacji osłony socjalne do postanowień porozumienia, podpisanego w sobotę między rządem a górniczymi związkami zawodowymi.

PAP

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9