RSS
18.02.2015 | Aktualności | Sejm

PiS chce wstrzymania prac nad tzw. konwencją antyprzemocową

PiS zaapelował do marszałka Senatu o wstrzymanie prac nad tzw. konwencją antyprzemocową. Według polityków PiS, różnice w oficjalnych tłumaczeniach konwencji są na tyle istotne, że nie wiadomo, jaka treść znajdzie się w polskim porządku prawnym.

Na początku lutego Sejm zgodził się na ratyfikację Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, teraz musi to jeszcze zrobić Senat.

Poseł PiS Krzysztof Szczerski stwierdził w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że ratyfikacja tzw. konwencji antyprzemocowej, to nie jest „ciuciubabka”. „Nie mogą istnieć jednocześnie teksty tego samego dokumentu o różnych brzmieniach, nie możemy ratyfikować czegoś, o czym nie wiemy, jakie obowiązki nakłada na polskie państwo” - powiedział.

Posłowie PiS skierowali więc list do marszałka Sejmu Bogdana Borusewicza, w którym stwierdzono m.in., że „konwencja budzi kontrowersje środowisk prawniczych, są liczne rozbieżności dotyczące samej treści konwencji”.

Według autorów listu różnice poszczególnych oficjalnych tłumaczeń - chodzi o dokument z Rady Europy oraz dokument dołączony do druku sejmowego, który zawierał projekt ustawy ws ratyfikacji konwencji - „są na tyle istotne, że w rzeczywistości nie wiadomo, jaka treść znajdzie się w polskim porządku prawnym”.

„Obecna sytuacja prowadzi do tego, że prace legislacyjne prowadzone nad ustawą ratyfikacyjną są prowadzone nad dokumentem, którego skutków wejścia w życie nie można w pełni przewidzieć” - uważają posłowie PiS.

Wątpliwości dotyczące tłumaczenia na polski konwencji, podnoszone były już podczas prac sejmowych nad ustawą dot. jej ratyfikacji. (...)

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu