RSS
15.05.2015 | Aktualności | PiS na świecie

Jadwiga Wiśniewska pisze do KE ws. technologii zgazowania węgla

Europosłanka Jadwiga Wiśniewska zwróciła się do Komisji Europejskiej z interpelacją, w której pyta o możliwość uwzględnienia technologii podziemnego zgazowania węgla w ramach strategii energetycznej UE.

Jadwiga Wiśniewska przekonuje, że ta pionierska metoda pozyskiwania energii z węgla bezpośrednio w miejscu jego zalegania, poprzez doprowadzenie czynnika zgazowującego do zapalonego złoża i odbiór wytworzonego gazu na powierzchni, już okazała się skuteczna - w kopalni „Wieczorek” w Katowicach w ciągu 7 tygodni od 30.06.2014 r. udało się bez poważniejszych przeszkód zamienić w gaz procesowy 200 ton węgla.

„Zgazowanie węgla pod ziemią nie wymaga wysokonakładowej infrastruktury. Porównując z tradycyjną kopalnią technologia ta wypada korzystniej. Nie tylko umożliwia pełne wykorzystanie pokładów węgla i tym samym zachowanie miejsc pracy w sektorze górniczym, ale także może zdecydowanie podnieść bezpieczeństwo energetyczne oraz przynieść korzyści środowiskowe, gdyż substancje szkodliwe będące produktem spalania pozostają pod ziemią” - wskazuje Jadwiga Wiśniewska. Zdaniem europosłanki PiS technologia umożliwia ponadto wykorzystanie resztek pokładów węgla, dotychczas niedostępnych w konwencjonalny sposób. „Cały proces jest równie wydajny, co tradycyjne spalanie węgla będąc jednocześnie czystszym i mniej skomplikowanym” - dodaje europosłanka.

W interpelacji Jadwiga Wiśniewska zauważa, że metoda nie ma jeszcze komercyjnego zastosowania i pyta o możliwość jej wsparcia ze strony UE. „Jakie instrumenty finansowe UE mogą znaleźć zastosowanie w celu wspierania tej technologii?” - pyta europosłanka PiS.

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu