RSS
19.05.2015 | Aktualności | PiS na świecie

Prof. Krasnodębski: W strategii jednolitego rynku cyfrowego trzeba brać pod uwagę negatywne skutki kulturowe

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat jednolitego rynku cyfrowego. Z ramienia PiS w dyskusji zabrał głos prof. Zdzisław Krasnodębski.

Europoseł PiS poparł ideę jednolitego rynku cyfrowego (Digital Single Market), który umożliwi europejskim konsumentom lepszy dostęp do dóbr i usług oraz wzmocni europejski przemysł cyfrowy. Zaznaczył też, iż Europejczycy nie są tylko wytwórcami towarów i konsumentami, a techniki cyfrowe dotyczą też treści kulturowych, które mają związek z tożsamością narodową i indywidualną.

„W dziedzinie kultury nie można przyjąć zasady konkurencyjności i efektywności tj., że zwycięża i decyduje masowa konsumpcja” - podkreślił europoseł.

Zaznaczył rolę mecenatu państwowego w ochronie tożsamości narodowej i kulturowej oraz w prawie autorskim. Zdaniem prof. Krasnodębskiego rozwój internetu ma także negatywne skutki kulturowe, prowadząc na przykład do zubożenia językowego, do utraty umiejętności czytania długich, zwartych tekstów, co powinno być brane pod uwagę w europejskiej strategii cyfrowej.

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu