RSS
28.05.2015 | Aktualności | PiS na świecie

Europosłowie PiS pytają o bezpieczeństwo cybernetyczne w ramach UE

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się debata plenarna na temat ataków cybernetycznych na media. Podczas debaty Ryszard Czarnecki i Dawid Jackiewicz wskazywali, że UE powinna przedstawić konkretne rozwiązania w tej sprawie, gdyż przypadków cyberataków jest coraz więcej.

Europosłowie przypomnieli, że w rezolucji z listopada 2012 r. w sprawie bezpieczeństwa cybernetycznego i cyberobrony Parlament Europejski wezwał Komisję i Radę, by jednoznacznie uznały swobody cyfrowe za prawa podstawowe oraz za niezbędne warunki korzystania z powszechnych praw człowieka. Parlament podkreślił też, że państwa członkowskie powinny zmierzać do sytuacji, w której nigdy nie zagrożą prawom i swobodom swoich obywateli przy opracowywaniu reakcji na zagrożenia i ataki cybernetyczne.

W imieniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w debacie głos zabrał wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki, który podkreślił, że cyberprzestrzeń to „łakomy kąsek dla terrorystów islamskich, ale także dla hakerów, których ataki są inspirowane przez Rosję”. „Tak było na Łotwie, tak było w Estonii, tak było również w moim kraju – w Polsce. Jest to więc płaszczyzna aktywności niektórych państw z ambicjami imperialnymi bądź terrorystów” – uważa wiceprzewodniczący PE. Zdaniem Ryszarda Czarneckiego Unia Europejska w tej sprawie musi działać szybko i zdecydowanie.

„Musimy mieć poczucie, że tych ataków może być coraz więcej i że cały system nie tylko w sensie mediów, ale systemy państwowe mogą być paraliżowane w wyniku takich ataków” – ocenił wiceprzewodniczący PE.

Dawid Jackiewicz zauważył, że od ww. rezolucji minęło już ponad 2,5 roku. „Chciałbym zapytać - o jakich postępach w walce z cyberatakami mówi  nam dziś Rada i Komisja? Czy Unia Europejska jest w stanie stworzyć program sankcji za cyberszpiegostwo tak, jak uczyniły to np. Stany Zjednoczone?” – pytał podczas debaty Dawid Jackiewicz. Europoseł PiS podkreślił, że cyberataki coraz częściej stają się narzędziem walki politycznej.

„Dostęp do mediów oznacza przecież dostęp do informacji. A informacja jest dziś jednym z najważniejszych, jeśli nie głównym, dobrem, które decyduje o osiąganiu celów nie tylko w sferze społecznej, ale również tych politycznych i gospodarczych” – mówił Dawid Jackiewicz.

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu