RSS
28.05.2015 | Aktualności | PiS na świecie

Jadwiga Wiśniewska: Nie wolno tolerować przemocy, która uderza w ludzką godność

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się debata na temat wczesnych, przymusowych małżeństw dziewcząt. Podczas debaty Jadwiga Wiśniewska podkreślała, że ta praktyka stanowi brutalne ograniczenie dzieciństwa i pogwałcenie praw dziecka, dlatego powinna być uregulowana prawnie i karnie.

Z danych UNICEF wynika, że obecnie co 3 kobieta wstępuje w związek małżeński przed osiągnięciem 15 lat.

Jak wskazuje europosłanka PiS, przypadek ośmioletniej dziewczynki z Jemenu, która zmarła wskutek wewnętrznego krwawienia po nocy poślubnej z pięciokrotnie starszym mężem jest bardzo wymowny i bolesny. „To nie jest sprawa prywatna rodzin, to sprawa publiczna, którą musimy traktować jak przestępstwo. Wczesne, przymusowe małżeństwo jest brutalnym ograniczeniem dzieciństwa i pogwałceniem praw dziecka, dlatego praktyka ta powinna być uregulowana prawnie i karnie” – oceniła Jadwiga Wiśniewska. „Nie wolno nam na nią przymykać oczu i musimy jednogłośnie jej się przeciwstawiać, jednak nie poprzez nakłanianie Unii Europejskiej do przyjęcia i ratyfikowania konwencji stambulskiej” – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska i dodała, że ideologiczny charakter konwencji nie tylko nie rozwiąże tego problemu, a jedynie otworzy pole do demontażu społecznego i podważenia instytucji rodziny.

Zdaniem Jadwigi Wiśniewskiej należy przeciwdziałać praktyce przedwczesnych małżeństw w rozmowach z krajami partnerskimi na temat współpracy między Unią Europejską a tymi krajami. „Musimy także uważnie patrzeć, aby przypadki tego typu nie zdarzały się w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mimo formalnego zakazu. Niezbędne są kampanie informacyjne uświadamiające zgubne skutki takich praktyk. Nie wolno nam tolerować przemocy, która uderza w ludzką godność, prawo do wolności, edukacji, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i złego traktowania, włączając w to honorowe zabójstwa” – apelowała europosłanka PiS.

Marek Jurek zaapelował do władz UE, by nie udawać, że problem przymusowych małżeństw ma charakter egzotyczny: „w pewnych środowiskach w Niemczech nawet co dziesiąta kobieta może padać ofiarą takiego losu”. Poseł Prawicy Rzeczpospolitej zaznaczył, że nie dzieje się tak w krajach, które opowiedziały się niedawno za naturalnym ustrojem rodziny – na Słowacji, w Chorwacji, na Litwie, ale praktycznie jest to problem muzułmańskich środowisk imigracyjnych w Europie. „Nie dziwię się, że chodzimy tak naokoło tego problemu, skoro nie chcemy nazywać rzeczywistości po imieniu. Ale my, w Polsce i w Europie Środkowej, chcemy nadal zachować wolność niepopełniania Waszych błędów i niewchodzenia na drogę, którą dziś chce nam się narzucić i której ciemne aspekty dziś dyskutujemy” – powiedział Marek Jurek.

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu