RSS
30.07.2015 | Aktualności

Beata Szydło: potrzebna likwidacja NFZ i koncentracja na pacjentach

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło przedstawiła swój plan na zmiany w służbie zdrowia. Zakłada on m.in. likwidację NFZ i wprowadzenie opieki zdrowotnej dla dzieci w szkołach. Cała uwaga powinna być skierowana na pacjenta - podkreśliła Beata Szydło.

„Mam program, plan naprawy służby zdrowia. Chcemy wprowadzić w życie zasadę, o której mówił ś.p. minister Zbigniew Religa. Pan profesor mówił, że to, co jest najważniejsze, to jest pacjent, że cała uwaga w służbie zdrowia powinna być skierowana na pacjenta. Lekarze mają mieć prawo do godnej pracy, służby pacjentowi. Pacjenci mają czuć się bezpiecznie. Nie mogą obawiać się tego, że nie otrzymają w odpowiednim momencie pomocy” - powiedziała Szydło podczas środowej konferencji przed szpitalem powiatowym w Słubicach (Lubuskie).

„Służba zdrowia musi odejść od tej zasady, którą wprowadziła Platforma Obywatelska, że to jest płaszczyzna, w której liczy się przede wszystkim zysk. Pacjenci traktowani są jako cyfry w bilansie finansowym, a lekarzom została przypisana rola księgowych” - dodała.

Beata Szydło podkreśliła, że propozycją PiS jest „odbiurokratyzowanie służby zdrowia” i likwidacja NFZ. „Państwo musi wziąć odpowiedzialność za zdrowie Polaków, stanąć po stronie pacjentów i pracowników służby zdrowia. Trzeba zbudować system, w którym będzie poszanowanie dla ludzi związanych ze służbą zdrowia i przede wszystkim zapewnione bezpieczeństwo i dostęp do bezpłatnej służby zdrowia dla pacjentów” - powiedziała.

Kandydatka PiS na premiera zaznaczyła, że jej partia chce przywrócić opiekę zdrowotną dla dzieci w szkołach.

„Nie zgadzamy się na prywatyzację szpitali. Chcemy, żeby w każdej, nawet najmniejszej miejscowości Polacy mieli poczucie tego, że mają bezpieczny i łatwy dostęp do służby zdrowia” - kontynuowała.

Zdaniem Beata Szydło, służba zdrowia funkcjonuje źle. „Codziennie słyszymy wiele niepokojących informacji płynących z całego kraju o tym, że Polacy nie otrzymują pomocy wtedy, kiedy tej pomocy potrzebują, miesiącami oczekują w kolejkach do specjalistów. Starsze osoby boją się, że wizyta u lekarza przyjdzie za późno. Boją się, że nie będzie ich stać na wykupienie leków” - powiedziała.

Beata Szydło odniosła się także do trudnej - jej zdaniem - sytuacji pracowników służby zdrowia. Pielęgniarkom, które muszą strajkować, żeby walczyć o swoje prawa, grozi zwolnienie - mówiła. „Na lekarza, który upomina się o to, żeby pacjenci byli w godnych warunkach leczeni, nasyła się kontrolę, czyli zostaje zawieszony w swojej funkcji. Tak za czasów PO funkcjonuje służba zdrowia” - podsumowała.

Beata Szydło mówiła też o pomysłach PiS na walkę z handlem dopalaczami.

„Dzisiaj słyszymy bardzo dużo zapowiedzi pani premier, codziennie informuje, jakie będzie podejmowała decyzje. Słyszymy o paktach społecznych, o tym, że prawo jest bardzo dobre. Przypomnę, że prawo, które zostało zmienione przez PO, pozwala dzisiaj osoby, które zostały zatrzymane, handlarzy dopalaczami, zwalniać za kaucją. Tej walki w tej chwili nie ma” - oceniła.

„Musi być wprowadzone przede wszystkim skuteczne prawo. Ta walka musi być prowadzona rzeczywiście, a nie na papierze” - powiedziała. „Jeżeli wprowadzamy zapisy ustawowe, to są odpowiednie służby, instytucje państwowe, które muszą po prostu prowadzić skuteczną walkę z tymi, którzy handlują dopalaczami, którzy doprowadzają do tego, że dzisiaj rzeczywiście ta patologia coraz bardziej się rozprzestrzenia” - kontynuowała.

Beata Szydło zaznaczyła, że ważna jest odpowiednia profilaktyka. „Dzisiejsze apele kierowane przez stowarzyszenie Monar są płaszczyzną pokazującą, czego dzisiaj w Polsce potrzeba, jak to powinno być realizowane. Tam bardzo wyraźnie jest powiedziane o tym, że państwo musi skutecznie prowadzić walkę z tymi, którzy dopalaczami handlują” - dodała. (...)

PAP

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9