RSS
24.08.2006 | Aktualności | Rząd (2005-2007) | źródło: PAP

Dorn: w logistyce działał układ

Zdaniem wicepremiera, ministra spraw wewnętrznych Ludwika Dorna, w systemie zamówień publicznych dla służb, podległych MSWiA, działał układ. Tak Dorn odniósł się do informacji o kolejnym zatrzymaniu funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji, zamieszanych w nieprawidłowości przy przetargu na rumuńskie samochody terenowe Aro.

„To jest rozpoczynanie procesu oczyszczania tej instytucji” - powiedział Dorn dziennikarzom, podkreślając „energię i dynamizm” komendanta głównego w tych działaniach. „Mam przekonanie, że jeśli chodzi o logistykę i zamówienia publiczne, w służbach nadzorowanych przez MSWiA, działał układ. Układ miał różne wymiary, mógł sięgać do kręgów kierowniczych MSWiA. Logistyka służb miała przez lata charakter patologiczny” - powiedział w czwartek dziennikarzom Dorn.

Zapowiedział wydanie wytycznych dla służb i pionów logistycznych, co ma przynieść „potężne oszczędności”. „W Biurze Ochrony Rządu okazało się np., że na jednej limuzynie, jeśli nie będzie kupowana w trybie specjalnym, można zaoszczędzić 250 tys. złotych” - powiedział wicepremier. W trybie specjalnym kupowano by tylko specjalne wyposażenie, a nie cały samochód.

Dodał, że Straż Graniczna kupowała amunicję typu Parabellum po 44 gr za sztukę, a policja, służba o wiele liczniejsza, płaciła za tę samą amunicję 66 groszy. Zdaniem szefa resortu, dzięki centralnym zakupom można by tę cenę jeszcze obniżyć.

W czwartek policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych KGP zatrzymali dwóch kolejnych funkcjonariuszy zamieszanych w nieprawidłowości przy przetargu na rumuńskie samochody terenowe Aro. Podejrzewani są m.in. o niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej; grozi za to do 10 lat więzienia. Dotychczas w tej sprawie aresztowano trzech byłych pracowników biura logistyki Komendy Głównej.

KGP nie wyklucza też kolejnych zatrzymań, nie tylko w sprawie nieprawidłowości w przetargu na samochody ARO, ale też w innych przetargach m.in. na rejestratory rozmów i komputeryzację policji. Trwa kontrola tych przetargów.

W czerwcu komendant główny policji Marek Bieńkowski przekazał prokuratorowi krajowemu doniesienie o popełnieniu przestępstwa przy zakupie 105 rumuńskich radiowozów terenowych. Według komendanta, specyfikacja istotnych warunków zamówienia była tak przygotowana, że nie można było wybrać innej oferty.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Prawo i Sprawiedliwość nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Komentarze (13):

• Tadeusz.Krosno.Podkarpacie. - 28.08.2006, 9:15
• Tadeusz.Krosno.Podkarpacie. - 25.08.2006, 15:33
• Tadeusz.Krosno.Podkarpacie. - 25.08.2006, 11:08
• ...

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu