RSS
17.09.2007 | Aktualności | Rząd (2005-2007) | źródło: PAP

Minister Ujazdowski wręczył medale „Gloria Artis”

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował działaczy Kręgu Pamięci Narodowej i Komitetu Katyńskiego medalami „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

Uroczystość odbyła się w Instytucie Historii PAN z okazji sesji poświęconej jubileuszowi 100 - lecia urodzin ks. prałata Wacława Karłowicza - kapelana Kręgu Pamięci Narodowej.

Dzisiaj nagradzamy i honorujemy bohaterów prawdy historycznej, którym nie zabrakło odwagi cywilnej w okresie komunistycznego zniewolenia. Animatorzy i działacze Kręgu Pamięci Narodowej i Komitetu Katyńskiego zasługują na nasz najwyższy szacunek. Walczyli o prawdę w czasach kłamstwa. Szczególny hołd należy się księdzu Wacławowi Karłowiczowi, człowiekowi oddanemu sprawie narodowej i bliźnim, kapłanowi o wielkiej wytrwałości i sile - powiedział podczas uroczystości minister Ujazdowski.

Ksiądz Wacław Karłowicz otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Urodzony w 1907 roku Był przewodniczącym Duszpasterzy Polski Walczącej i kapelanem powstańczej Starówki oraz współzałożycielem konspiracyjnego Kręgu Pamięci Narodowej i Komitetu Katyńskiego w latach 1974–1979. Bronił zagrożonego dziedzictwa kulturowego w czasach komunizmu. Ze względu na zły stan zdrowia księdza Karłowicza Złoty Medal „Gloria Artis” w jego imieniu odebrali z rąk ministra jego współpracownicy.

Podczas uroczystości Minister Ujazdowski został uhonorowany Krzyżykiem Olszynki Grochowskiej. Olszynką Grochowską miejscem największej bitwy powstania Listopadowego opiekowali się w latach osiemdziesiątych działacze Kręgu Pamięci Narodowej.

Medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” otrzymali również:

Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”: ksiądz prof. Witold Kiedrowski - urodzony w 1912 roku w Buku Pomorskim. Prezes SPK Francja. Były więzień Pawiaka, Majdanka i Auschwitz. Żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego. Lektor radia Watykańskiego, autor audycji historycznych i kulturalnych Radia Wolna Europa. Organizator uroczystości upamiętniających gen. Maczka w Normandii. Autor wielu wystaw. Opiekun polskich mogił. Mieszka w Paryżu.

Srebrne Medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”: Stefan Melak - urodzony w 1946 roku w Warszawie. W latach 1974–1989 uczestnik podziemnej opozycji. Organizator wystaw katyńskich i sesji historycznych w kościołach w okresie PRL. Internowany i uwięziony w więzieniu w Białołęce za działalność wydawniczą. Współorganizator obchodów 40 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Andrzej Melak - urodzony w 1944 roku w Warszawie. Współorganizator wystaw w warszawskich kościołach w okresie PRL. Od 1974 roku działał w konspiracyjnym Kręgu Pamięci Narodowej. Współorganizator wykładów historycznych w podziemiach kościołów Św. Anny, Św. Aleksandra. Uczestnik brawurowej akcji postawienia pierwszego w Polsce pomnika Katyńskiego. Arkadiusz Melak - urodzony w 1951 roku w Warszawie. Autor plakatów drukowanych w podziemiu w okresie stanu wojennego, projektant tablic pamiątkowych wybitnych Polaków ustawianych konspiracyjnie w latach 1974–1989. Więziony za działalność wydawniczą. Współorganizator manifestacji z okazji 3 Maja, 11 Listopada, 15 Sierpnia i innych we okresie PRL. Sławomir Melak - urodzony w 1953 roku w Warszawie. Organizator rajdów szlakiem miejsc pamięci narodowej - Radzymin, Ossów, Jasna Góra. Współorganizator obchodów rocznicy 15 sierpnia i uroczystości katyńskich. Uczestnik i współautor projektu pierwszego pomnika Katyńskiego w Polsce na warszawskich Powązkach w 1981 roku szykanowany przez SB - wielokrotnie zatrzymywany. Bronił degradowanej Olszynki Grochowskiej, Cytadeli Warszawskiej, Krzyża Traugutta. Przez 30 lat współpracował z ks. Wacławem Karłowiczem.

Brązowe Medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”: Wiesław Budzyński - urodzonyw 1948 roku. Współpracował w okresie stanu wojennego z Kręgiem Pamięci Narodowej. Autor tekstów historycznych publikowanych w prasie podziemnej. Najlepszy biograf Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Janusz Szymkowski - urodzony w 1951 roku w Warszawie. Uczestnik i współorganizator manifestacji opozycyjnych. Współtwórca wystaw w podziemiach kościołów warszawskich. Współwydawca w podziemnym wydawnictwie Polskim. Janusz Jaworski - urodzony w 1939 roku w Warszawie. Podziemny wydawca i kolporter na terenie całego kraju w okresie 1979–1989. Współorganizator wystawy „Madonny Polski Walczącej” w 1984 roku, organizator wykładów historycznych. Jan Woś urodzony w 1945 roku w Warszawie. Współorganizator wystawy w podziemiach kościołów w okresie stanu wojennego. Uczestnik rajdów szlakiem Niepodległości. Uczestnik akcji postawienia pierwszego pomnika Katyńskiego w Polsce.

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9