RSS

Komentarz polityczny

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9 więcej
10.01.2011

Ryszard Czarnecki o możliwości umiędzynarodowienia śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej

Istotny przełom ws. umiędzynarodowienia śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej nastąpił 20 października 2010, gdy zostało podpisane rozporządzenie wspólne Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. W Dzienniku Urzędowym opublikowano je 12 listopada. Weszło w życie po 20 dniach – 2 grudnia zeszłego roku. Od tego czasu obowiązuje w całej Unii i nie podlega konieczności zatwierdzania go przez poszczególne kraje członkowskie.

Pomimo, ze rozporządzenie zostało podpisane przez przedstawiciela Rady Unii Europejskiej, polski rząd, który jest przecież reprezentowany w tym organie UE, sprawia wrażenie, jakby o tym nie wiedział. Są dwie możliwości – albo nie ma pojęcia o istnieniu tego aktu prawnego, co świadczy o jego braku profesjonalizmu, albo nie chce z niego korzystać, a to oznacza, że niewiele sobie robi ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Ponadto rozporządzenie to podpisał 20 października zeszłego roku polityk PO, Jerzy Buzek, po czym 13 grudnia w wywiadzie dla Radia ZET twierdził, że PE nie dysponuje żadnymi możliwościami prawnymi związanymi z katastrofą, jakby zapomniał, co podpisał niespełna 2 miesiące wcześniej. To świadczy o kompletnej nonszalancji, niefrasobliwości lub złej woli. Wypowiedź naprawdę kompromitująca.

Rozporządzenie dotyczy lotnictwa cywilnego, a przecież Rosjanie od początku utrzymywali, że lot był cywilny. Przedstawiciel polskiego rządu, szef specjalnej komisji Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller powtarzał 24 września, że nie ma między rządem polskim i rosyjskim sporu co do charakteru lotu i obie strony zgadzają się, że był on cywilny.

Na uwagę zasługuje choćby jeden z artykułów rozporządzenia, według którego szczątki samolotu powinny bezzwłocznie zostać zabezpieczone w hangarze, a nie niszczeć na świeżym powietrzu tak, jak to było w przypadku naszego Tu-154, z którego zresztą potem wycięto kadłub samolotu.

Ryszard Czarnecki