RSS

Komentarz polityczny

Konrad Szymański: Unii Energetycznej już nie ma

Przyjęte w piątek konkluzje Rady w sprawie unii energetycznej nie zawierają żadnego z pierwotnych polskich postulatów w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Wśród 9 więcej
27.02.2014

Krzysztof Szczerski: Ukraińska rewolucja została przeprowadzona legalnie. Czas zacząć kooperować z nową władzą

Sytuacja na Ukrainie jest nadal niestabilna i zmiana polityczna, która się tam dokonała, nie jest wciąż zabezpieczona – specjalnie dla serwisu pis.org.pl komentuje dr hab. Krzysztof Szczerski, poseł, wiceminister spraw zagranicznych w rządzie PiS.

Szczególnie niepokojące są wydarzenia na Krymie, tym bardziej, że region ten charakteryzuje się bardzo skomplikowaną strukturą społeczną i narodowościową, będącą rezultatem zbrodniczej działalności ZSRS na tym terenie (czystki etniczne). Jest on jednocześnie strategicznie istotny dla kontroli nad Morzem Czarnym, więc każda forma konfliktu na półwyspie będzie miała daleko idące konsekwencje geopolityczne. Dlatego państwa wspólnoty transatlantyckiej muszą pilnie wysłać jednoznaczny komunikat potwierdzający ich gwarancję dla terytorialnej integralności Ukrainy, zgodnie z międzynarodowymi postanowieniami, które towarzyszyły denuklearyzacji tego państwa po 1991 roku. Wówczas Ukraina, za pozbycie się broni nuklearnej, otrzymała międzynarodowe potwierdzenie swej suwerenności i dziś jest czas, by o tym przypomnieć.

Po drugie, należy pilnie podjąć decyzję o pomocy finansowej dla Ukrainy. Pomoc ta nie przekracza możliwości Zachodu. Właśnie ogłoszono, że rok 2013 był rekordowy jeśli chodzi o dywidendy spółek giełdowych na świecie. Czysty zysk z akcji dał ich właścicielom ponad bilion dolarów. A to przecież tylko drobny element bogactwa wolnego świata. Roczne PKB Unii Europejskiej wynosi prawie 20 bilionów dolarów. Na tym tle potrzeby Ukrainy są do udźwignięcia, przy minimalnym poczuciu solidarności. Powiedzenie mówi, że jeśli ktoś w potrzebie prosi tylko o pieniądze, jest to najlepsza z możliwych sytuacji. Ukraina sama poradzi sobie, miejmy nadzieję, ze swoimi problemami wewnętrznymi, a od nas oczekuje tylko pieniędzy. Nie można w tej sytuacji być kunktatorskim i małostkowym. Tym bardziej, ze chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Dlatego zaskakiwać może dzisiejszy komunikat ministra gospodarki wicepremiera Piechocińskiego o tym, że polskie firmy eksportujące na Ukrainę powinny przestawić swoją działalność na inne rynki. To niedopuszczalne. Komunikat powinien być odwrotny: zrobimy wszystko, by umowa o wolnym handlu weszła w życie jak najszybciej i aby jak najwięcej polskich firm zainwestowało na Ukrainie!

Ukraińska rewolucja została przeprowadzona legalnie poprzez parlament, więc nie ma dziś powodów do kwestionowania nowej władzy. Czas zacząć z nią kooperować.

Krzysztof Szczerski
Poseł PiS
Wiceminister Spraw Zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego