Ludzie  Zbigniew Kuźmiuk
RSS

Urodzony 19 września 1956 roku w Komorowie woj. mazowieckie.

Doktor nauk ekonomicznych. Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach Wydział Ekonomiczny w Radomiu oraz Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie - obecnie Szkoły Głównej Handlowej - na Wydziale Finansów.

Od roku 1979 do chwili obecnej jest wykładowcą akademickim Politechniki Radomskiej (wcześniej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu). Prowadzi wykłady z zakresu finansów, finansów publicznych, finansów przedsiębiorstw.

W latach 1994–1996 pełnił funkcję Wojewody Radomskiego, następnie w roku 1997 został Ministrem, członkiem Rady Ministrów, prezesem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. W latach 1998–2001 był Marszałkiem Województwa Mazowieckiego. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku został wybrany w okręgu radomskim posłem na Sejm IV kadencji. Pełnił funkcję przewodniczącego Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP.

Był Wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL Województwa Mazowieckiego, Przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PSL Sejmu RP oraz Wiceprezesem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL.

W czerwcu 2004 roku uzyskał mandat Deputowanego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pracował w ramach Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratówa a także od 2005 roku Grupy Unii na rzecz Europy Narodów. Zasiadał w Komisji Budżetowej oraz Komisji Gospodarczej i Monetarnej. Aktywnie zabiegał o interesy polskich producentów rolnych oraz o wysoki poziom dotacji z budżetu Unii Europejskiej dla nowych państw członkowskich w tym przedewszystkim Polski.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych, startując z drugiego miejsca na liście PiS, uzyskał w okręgu radomskim aż 29 433 głosy i mandat radnego Województwa Mazowieckiego.
Od dwóch lat jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a od lutego 2011 roku zasiada w Komitecie Politycznym PiS.

Bieżące wydarzenia polityczno ekonomiczne komentuje na swoim blogu : kuzmiuk.blog.onet.pl, zbigniewkuzmiuk.salon24.pl, zbigniewkuzmiuk.nowyekran.pl, www.niezalezna.pl oraz w cotygodniowych artykułach publikowanych na łamach Gazety Finansowej.email
wwwwww.kuzmiuk.com.pl
funkcje
Eurodeputowany
Partia, Komitet Polityczny

Marek Gróbarczyk: Nieracjonalna i niebezpieczna polityka energetyczna włoskiej prezydencji

Nieracjonalna i niebezpieczna - są to słowa, które dobrze opisują plany włoskiej prezydencji, która sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w ciągu